Od cvrtja krompirčka v McDonald'su do obiska kubanske restavracije in pekarne. Donald Trump se tudi na ta način dobrika volivcem. Predvsem pa s sliko temačne podobe Amerike, ki sta jo po njegovem ustvarila Joe Biden in Kamala Harris. Slednji je pripisal vso odgovornost za invazijo migrantov.
"Ne samo iz Južne Amerike, prihajajo iz 181 držav. In mi smo kot smetnjak sveta," je nedavno dejal.
Da je zaradi pričakovanega izjemno tesnega izida volitev nervoza v obeh taborih vse večja, dokazuje tudi medsebojno obkladanje z žaljivkami, ki gre vse bolj na nož. Harrisova je tekmeca označila za fašista in se pri tem sklicevala na navedbe njegovega nekdanjega tesnega sodelavca.
"John Kelly, upokojeni ameriški general, je potrdil, da je Donald Trump v času predsedovanja dejal, da želi več generalov, podobnih tistim, ki jih je imel Adolf Hitler," je poudarila. Vojsko bi uporabil celo proti lastnim državljanom, je posvarila. Čeprav se obnaša trapasto in smešno, to še ne pomeni, da Trump ni nevaren za Ameriko, je poudaril tudi nekdanji predsednik Barack Obama.
"Ne potrebujemo štirih let, v katerih bo naokoli tekal kralj, diktator in poskušal kaznovati svoje sovražnike. Tega v svojem življenju ne potrebujete. Amerika je pripravljena obrniti stran. Pripravljeni smo na boljšo zgodbo," je opozoril.
Ravno nasprotno pa meni najbogatejši Zemljan, tehnološki mogotec Elon Musk. Najvidnejši Trumpov podpornik je za njegovo kampanjo namenil več kot 100 milijonov dolarjev, milijonske čeke vsak dan podarja tudi volivcem, ki se registrirajo in podprejo njegovo agendo.
Oba kandidata se obdajata z zvezdniki vseh vetrov. Trump gostuje pri Joeju Roganu, avtorju najbolj poslušanega podkasta v ZDA, na shodu v podporo Harrisovi pa bo nastopila Beyonce, podprl jo je tudi legendarni roker Bruce Springsteen.
Po poletni osvežitvi in rahli prednosti, ki jo je prinesel vstop Harrisove v tekmo, se zdi, da demokratskemu taboru pojenja sapa, Trump pa pridobiva v nekdaj demokratskih bazah, kot so temnopolti in latino volivci. Ključna bo podpora v sedmih nihajočih zveznih državah, kjer sta v anketah tekmeca izenačena in globoko v polju statistične napake.
'Negativna kampanja je bila vedno prisotna'
Dejstvo je, da ima Trump več kot 80 odstotkov negativnega pokritja v medijih, kljub temu pa njegova popularnost v zadnjem času narašča, je poudaril profesor Bogomil Ferfila v oddaji 24UR Zvečer. "Delež volivcev, ki ga negativno ocenjujejo, se zmanjšuje, tako da Trump v bistvu pridobiva na popularnosti."
In oba kandidata vodita precej negativno kampanjo, kot je dejal Ferfila, je bila ta vedno prisotna, sedaj pa, ko se iztekajo zadnji dnevi, je tega vedno več. "Problem Harrisove je to, da je zelo šibka v politikah in se je do nedavnega izogibala vseh intervjujev, Trump pa nadaljuje to svojo populistično retoriko, udeležba na njegovih kampanjah je šov in zabava," pojasnjuje Ferfila.
Kaj bi zmaga enega ali drugega kandidata pomenila za Evropo?
Politike do Izraela ne bi spremenila niti Harrisova niti Trump, je prepričan Ferfila. In zakaj takšna podpora Izraelu? "Ugotovil sem, da Američani ne ljubijo toliko Judov, kot pa ljubijo njihov denar. V preteklih predsedniških kampanjah so bile določene demokratske stranke v celoti financirane z njihovim denarjem. To je razlog neomajne podpore."
Kaj pa v primeru Ukrajine? Zelo verjetno lahko predvidevamo, da bo Trump ukinil pomoč Ukrajini, je dejal Ferfila. "Nujno potrebna bodo mirovna pogajanja, saj mislim, da Rusije na meji z Ukrajino potem ne bo več mogoče poraziti."
Za Evropo bi torej nekakšen plus bil, če bi Trump ustavil vojno v Ukrajino. "Glede tega bi bila Evropa na boljšem s Trumpom. Treba pa je vedeti, da že Obama in Biden in vsi kasnejši predsedniki vedo, da se težišče svetovnega dogajanja seli v Azijo, Evropa postaja manj pomembna, glavne stvari se dogajajo na azijskem kontinentu."
Lahko pričakujemo še kakšne spremembe pred volitvami?
Velikih sprememb ne bo, meni Ferfila. "Morda Bidnova garnitura upa, da bo uspela skleniti mirovni sporazum med Izraelom in Palestinci, to bi bil nek zunanji politični uspeh, za katerega bi si lahko prilastili zasluge, Trump pa bo nadaljeval s pohodi in prepričevanji volivcev v svojem populističnem slogu."
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.