Evropski državljani, ki živijo na Otoku in želijo tam nemoteno bivati in delati tudi po tem, ko bo Združeno kraljestvo dokončno zapustilo Evropsko unijo, morajo do konca leta zaprositi za tako imenovani prednastanitveni (pre-settled) oziroma nastanitveni (settled) status. Postopek je avtomatiziran in poteka prek posebne aplikacije, posamezniki pa morajo ob tem podati določena dokazila.
Prek aplikacije si je skušal urediti status tudi 101-letni Giovanni Palmiero, ki v Londonu živi že od leta 1966. Ker sam ni vešč novih tehnologij, se je po pomoč obrnil v lokalni svetovalni center, kjer pa je doživel ironično situacijo. Ko je namreč v aplikaciji skeniral svoj potni list, mu je ta sporočila, da mora njegovo identiteto potrditi oče ali mati. Prostovoljec, ki mu je pomagal pri izpolnjevanju prijave, je takoj ugotovil, da gre očitno za napako v sistemu. Sistem je namreč njegovo letnico rojstva prepoznal kot 2019 in ne 1919.
“Takoj sem opazil, da je nekaj narobe, saj ko sem skeniral njegov potni list, je njegove biometrične podatke vneslo kot 2019 in ne 1919. Nato pa je sistem preskočil funkcijo prepoznavanja obraza, kar naredi pri mlajših od 12 let,” je dejal Dimitri Scarlato, prostovoljec, ki je gospodu pomagal urediti prijavo statusa. Namesto prepoznave obraza je sistem vprašal za podatke o prebivališču Palmierovih staršev. “Bil sem presenečen. Poklical sem na notranje ministrstvo in moral sem opraviti dva klica, trajalo pa je pol ure, da so razumeli, da je napaka v aplikaciji in ne na naši strani,” je dejal Scarlato.
Ko so na notranjem ministrstvu končno priznali svojo napako, so Palmierove podatke vnesli ročno. Šele nato je lahko stoletnik nadaljeval s svojo prijavo. Pri tem pa je moral priložiti dokaze, da v Združenem kraljestvu živi najmanj pet let, čeprav tam živi že 54 let in ima urejeno številko zdravstvenega zavarovanja ter je ves čas plačeval davke.
Italijan je v Londonu delal v restavraciji vse do svojega 94. leta. Že 75 let je poročen z 92-letno Lucio, s katero sta vzgojila štiri otroke, imata pa že osem vnukov in 11 pravnukov. Njegov sin Assuntino je zato ob tej zmešnjavi glede statusa dejal: “To je neke vrste ponižanje. Toliko let živimo tukaj in potem se naenkrat zgodi nekaj takšnega. Ne skrbi me zanj, saj ima nas, vendar pa je to zelo nepošteno do starejših.”
Opozoril je tudi na površnost ministrstva, ki je pripravljalo aplikacijo, saj ta očitno prepozna le zadnji dve številki letnice. “Gre bolj za neprijetnost, kot za karkoli drugega. Saj ga ne bodo vrgli iz države, vendar ljudje njegovih let ne bi smeli skozi ta proces. Morali bi status dobiti avtomatično,” je prepričan. Kot pravi, bi moral sistem biti urejen tako, da bi sam pridobil podatke o bivanju, kot so denimo zdravstvena številka in vplačani davki. “Moji starši prejemajo pokojnino, kako jih torej sistem ne more zaznati? Če bi želeli preveriti, bi to z lahkoto storili,” je dodal.
Stoletnik je sicer pozneje od britanskega notranjega ministrstva prejel opravičilo zaradi neveščnosti, na odobritev statusa pa še čaka. Doslej je za prednastanitveni ali nastanitveni status zaprosilo že več kot 2,7 milijona Evropejcev, ki živijo v Združenem kraljestvu.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.