Zakon, ki ga je lani podprla večina poslancev, predvideva, da se lahko za evtanazijo odloči vsak polnoletni državljan Nove Zelandije, ki ima zaradi smrtonosne bolezni pred sabo manj kot šest mesecev življenja, trpi neznosne bolečine, ki jih ni možno lajšati, in je mentalno sposoben odločati o svoji smrti.
Stroka meni, da tisti, ki trpijo zaradi duševne bolezni ali jim upada miselna sposobnost, niso upravičeni do evtanazije, prav tako ne tisti, ki bi se prijavili izključno na podlagi starosti ali invalidnosti. Postopek evtanazije predvideva, da bo prošnje odobrilo ministrstvo za zdravje, potrebno pa bo tudi strokovno mnenje dveh zdravnikov.

Rezultati volitev, obljavljeni v petek, sicer niso končni, saj še niso pregledali vseh veljavnih glasovnic. Končni izid bo znan 6. novembra, toda ob tako močni podpori se rezultat najverjetneje ne bo kaj dosti spremenil. Referendum je obvezujoč, zakon pa bo začel veljati 12 mesecev od končnih rezultatov.
Nova Zelandija bo tako postala sedma država na svetu, kjer bo dovoljena evtanazija. "To je pomemben dan za državo", je dejala zdravnica Mary Panko, ki se že leta zavzema za njeno legalizacijo."Mislim, da je čas, da se Nova Zelandija premakne k bolj sočutni in strpni družbi," pa je za Guardian dejal poslanec David Seymour, prav tako zagovornik evtanazije.
Volivci so se o legalizaciji evtanazije odločali na posebni glasovnici na državnozborskih volitvah 17. oktobra, skupaj z drugim referendumskim vprašanjem o legalizaciji konoplje, oz. njene uporabe v rekreativne namene, ki pa po trenutnih rezultatih ni uspela. Le 46,1 odstotkov je glasovalo za, 53 odstotkov pa jih je bilo proti. Po novozelandski zakonodaji velja, da je referendum sprejet, če preseže prag 50 odstotkov. Ker pa ostaja še nekaj volilnic nepregledanih, podpornikom tega zakona ostaja upanje, da se bo morda izid referenduma lahko še prevesil njim v prid.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.