31 dojenčkov, mnogi od njih v izredno slabem stanju, se je v bolnišnici al Šifa borilo za življenje, potem ko je bolnišnica ostala brez goriva, ki je nujno potrebno za inkubatorje. Palestinsko združenje Rdeči polmesec (PCRS) in več drugih organizacij so nato končno uspeli organizirati prevoz za dojenčke. Najprej do bolnišnice Emirati v mestu Rafa na jugu Gaze, nato pa v Egipt.
Na mejnem prehodu jih je že čakala skupina zdravstvenih delavcev z inkubatorji in jih prevzela v oskrbo, poroča CNN. Trije dojenčki so ostali na enoti intenzivne terapije v Emiratih, saj naj bi bilo stanje enega dobro, drugi pa ni bil premeščen v Egipt, saj se njegovi starši še vedno nahajajo na severu Gaze. Ostalih 28 otrok bodo zdaj zdravili v bolnišnici Al-Arish in v bolnišnici New Capital v Kairu.
"Nestrpno smo jih pričakovali, naredili smo vse potrebne priprave za sprejem z vso medicinsko opremo," je za egiptovsko državno radiotelevizijo Al Qahera, ki jo povzema CNN, poudaril zdravnik Ahmad.
Da so si matere oddahnile in imajo več upanja, priča tudi dejstvo, da so izrazile hvaležnost in poudarile, da je to "najboljši kraj za otroke trenutno". Mati ene od prezgodaj rojenih deklic je dejala, da je imela težak porod, 28. septembra pa so njeno hčerko premestili v inkubator v bolnišnico al Šifa.
"7. oktobra naj bi šla na obisk k njej. Bila je odvisna od inkubatorja. Potem pa je kot strela z jasnega prišla prošnja oblasti, naj zapustimo hišo, ki so jo tako ali tako pozneje bombardirali. Zatočišče sem našla v al Šifi, niti na misel pa nam ni prišlo, da bomo tudi tam v nevarnosti in da bodo otroci morali komaj par dni po rojstvu prestati vse to," je pojasnila Lubna El-Seik.
Vsi starši in otroci pa nimajo te sreče, da so zdaj znova združeni. Le malo dojenčkov spremljajo starši, je potrdila Svetovna zdravstvena organizacija. Kot navaja CNN, so se sicer uradniki v Gazi trudili najti vsaj enega od staršev, a brez uspeha.
Izrael je namreč hitro napovedal "natančno" operacijo v bolnišnici al Šifa, z namenom odkriti domnevne podzemne predore, ki naj bi jih uporabljali Hamasovi borci. V bolnišničnem kompleksu so se začeli spopadi, stanje Lubnine hčerke pa je šlo samo še navzdol. "Bila je odvisna od kisika," je pojasnila.
In kot da sami spopadi pred bolnišnico, medtem ko se v notranjosti otroci borijo za življenje, niso dovolj, so se morali boriti še s hudimi okužbami, 11 dojenčkov je v še zdaj v kritičnem stanju zaradi tega. Da se stanje dojenčkov drastično hitro slabša, je opozoril tudi Unicef, ki je pomagal tudi pri evakuaciji. "Evakuacija je potekala v izjemno nevarnih razmerah," so sporočili. Že sedaj opažajo, da je na mesečni ravni v povprečju skoraj desetkrat več primerov driske pri otrocih, mlajših od pet let, več je tudi primerov garij, uši, noric, kožnih izpuščajev in okužb dihal.
Al Šifa, največja bolnišnica v Gazi, je namreč postala žarišče vojne v oblegani enklavi. Neusmiljeno bombardiranje je za več dni prisililo na tisoče zaposlenih, bolnikov in civilistov, da so ostali v notranjosti. Svetovna zdravstvena organizacija je bolnišnico opisala kot "območje smrti", skupina Združenih narodov, ki je bolnišnico obiskala, pa je ocenila znatno poslabšanje humanitarnih razmer.
Več novorojenčkov je umrlo zaradi izpada elektrike in pomanjkanja medicinskih pripomočkov, ko so prenehali delovati inkubatorji, pa so dojenčke zavijali v folije, da bi jih ohranili tople. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je v nedeljo dejal, da načrtujejo nadaljnje misije za evakuacijo preostalih bolnikov in osebja iz bolnišnice Al Šifa, "dokler strani v konfliktu ne zagotovijo varnega prehoda".
Po evakuaciji naj bi Izrael obstreljeval bolnišnico
Nekaj ur po uspešni evakuaciji naj bi tarča izraelskih sil postala druga bolnišnica na severu Gaze, indonezijska bolnišnica, poroča AP. Spopadi so izbruhnili že okoli bolnišnice, kjer je sicer zatočišče poiskalo na tisoče bolnikov in razseljenih oseb. 12 ljudi naj bi umrlo.
"Zdaj je razseljenih 1,7 milijona ljudi, tako da imamo dvakrat ali trikrat več prebivalcev, ki uporabljajo tretjino bolnišničnih postelj v manj kot tretjini razpoložljivih bolnišnic," je v Ženevi dejal Michael Ryan, izvršni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. "Tudi če se jutri vse konča, bomo še vedno imeli velik problem."
Službe na terenu sicer lahko pomagajo, vendar ne morejo nič storiti za bolnike s težjimi boleznimi, vključno z oskrbo večine bolnikov z rakavami obolenji ter ledvično dializo. V naslednjem mesecu, je dodal Ryan, pa pričakujejo okoli 5500 rojstev.
"Razmere v bolnišnicah – v primarnem zdravstvenem sistemu – v Gazi so katastrofalne in najslabše," je dejal Ryan.
Unicef svari pred množičnim izbruhom bolezni v Gazi
Na severu Gaze je po ocenah Unicefa še okoli 700.000 ljudi. Številni med njimi težko pridejo do treh litrov vode na dan, medtem ko bi po mednarodnih standardih človek na dan za pitje, kuhanje in higieno potreboval najmanj 15 litrov.
Unicef je pozval k dodatni dobavi goriva, potrebno za delovanje naprav za razsoljevanje vode, vodne črpalke in čiščenje odpadnih voda. "Brez zadostnih količin goriva bomo priča propadu sanitarnih storitev. To pomeni širjenje bolezni," je posvaril Elder. Pri tem je opozoril, da se v Gazi poleg pomanjkanja vode soočajo še s fekalnimi odplakami, ki se razlivajo po gosto strnjenih naseljih, pomanjkanjem stranišč, zelo omejena je tudi osebna higiena.
"Nadzor nad gorivom in dostopom do vode je nadzor nad tem, ali bo več tisoč - morda več deset tisoč - otrok preživelo ali umrlo," je Elder prek videopovezave iz Egipta dejal novinarjem v Ženevi.