S prihodom visoke izraelske delegacije v Katar se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP znova povečalo upanje za dogovor o prekinitvi ognja, s katerim bi se končala izraelska ofenziva na območju Gaze, in za vrnitev izraelskih talcev. Na posrednih pogajanjih v Dohi, v katerih poleg Katarja posredujeta tudi Egipt in ZDA, si prizadevajo za izpustitev Palestincev v izraelskih zaporih v zameno za ujetnike Hamasa v Gazi.
Tako izraelski kot palestinski predstavniki ocenjujejo, da so v pogajanjih v zadnjih dneh dosegli določen napredek.
Po poročanju nekaterih izraelskih medijev naj bi se pogajalci v Dohi usklajevali glede trifaznega načrta. V prvi fazi bi Hamas izpustil več kot 30 talcev. Nadaljnje izpustitve bi sledile v drugi fazi, v tretji pa bi potekala obnova Gaze in vzpostavitev alternativne vlade v enklavi.
Izraelski zunanji minister Gideon Sar je na današnji novinarski konferenci z danskim zunanjim ministrom Larsom Lokkejem Rasmussenom poudaril, da si Izrael intenzivno prizadeva za sklenitev dogovora, ki bi omogočil izpustitev talcev. Hkrati je ocenil, da je bil v pogajanjih dosežen napredek.
Skrajno desni izraelski finančni minister Bezalel Smotrič je medtem opozoril, da ne bo podprl dogovora, ki bi ustavil vojno v Gazi. "Predlagani dogovor je katastrofa za izraelsko nacionalno varnost. Ne bomo sodelovali pri sporazumu o predaji," je danes zapisal na omrežju X.
Dodal je, da mora Izrael prevzeti nadzor nad humanitarno pomočjo in preprečiti, da bi jo izkoriščal Hamas, ter "odpreti vsa vrata pekla" v Gazi, dokler se Hamas ne bo brezpogojno predal.
O napredku v pogovorih za prekinitev ognja in izpustitev izraelskih in palestinskih talcev sta v nedeljo po telefonu govorila tudi ameriški predsednik Joe Biden in izraelski premier Benjamin Netanjahu. Netanjahu je Bidnu, ki ga bo prihodnji teden nasledil Donald Trump, povedal, da je izraelski pogajalski skupini dal mandat, da pospeši izpustitev talcev.
Biden, ki je maja lani predstavil svoj načrt za prekinitev ognja, pa je po navedbah Bele hiše izpostavil potrebo po takojšnji prekinitvi ognja v Gazi in vrnitvi talcev, kar bi omogočilo povečanje humanitarne pomoči.
V telefonskem pogovoru je Biden z Netanjahujem govoril tudi o spremenjenih okoliščinah v regiji po prekinitvi ognja v Libanonu, padcu režima predsednika Bašarja al Asada v Siriji in oslabitvi regionalnega vpliva Irana, so še sporočili iz Bele hiše.
Bidnov svetovalec za nacionalno varnost Sullivan je v nedeljo za ameriško televizijo CNN dejal, da sta strani zelo, zelo blizu dogovoru, da pa so nujni še končni koraki. "Ostajamo odločeni, da izkoristimo vsak dan mandata, da to zaključimo," je poudaril. Po njegovih besedah bi se pogovori lahko končali pred koncem Bidnovega mandata, dopušča pa tudi možnost, da Hamas ne bo popustil.
Tudi novoizvoljeni podpredsednik ZDA J. D. Vance je na televiziji Fox News v nedeljo izrazil pričakovanje, da bodo v zadnjih dneh Bidnove administracije, morda celo zadnji ali predzadnji dan, razglasili sporazum o izpustitvi talcev v Gazi.
Novoizvoljeni predsednik Donald Trump, ki podpira Netanjahujev cilj uničenja Hamasa, krepi pritisk na palestinsko gibanje. Če pred 20. januarjem ne bo izpustitve izraelskih talcev iz Gaze, Trump grozi, da bo na Bližnjem vzhodu izbruhnil pekel, ki ne bo slab le za palestinsko islamistično gibanje Hamas, pač pa za celotno regijo.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.