V nedeljo so kitajske oblasti potrdile 3062 novih primerov okužbe v zadnjih 24 urah, medtem ko je bilo dan pred tem 3399 novih primerov. Po vsej Kitajski so doslej okužbo z virusom potrdili pri 40.171 ljudeh, medtem ko jih je skupno več kot 187.000 na opazovanju, poroča britanski BBC. Glede na uradne podatke so doslej ozdravili in iz bolnišnic odpustili 3281 okuženih.
Kitajski predsednik Ši Džinping je sicer danes v Pekingu v eni od bolnišnic obiskal zdravstvene delavce in bolnike, ki se spopadajo s smrtonosnim koronavirusom. V enem od redkih javnih obiskov od začetka izbruha koronavirusa je pozval k bolj učinkovitim ukrepom.
Ši se od izbruha virusa ni veliko pojavljal v javnosti. Kitajski predsednik je imel med današnjim obiskom v bolnišnici na obrazu modro masko, oblečen je bil v belo kirurško haljo, ko se je srečal z zdravniki, opazoval pa je tudi zdravljenje in preko videokonference spregovoril z zdravniki v Vuhanu.
Dovolil je tudi, da so mu izmerili telesno temperaturo. Ob tem pa si je še ogledal, kako delujejo ukrepi za zajezitev epidemije v eni od stanovanjskih četrti v Pekingu.
Na križarki v Tokiu potrdili še 65 novih primerov okužbe
Na ladji za križarjenje Diamond Princess, ki je zaradi karantene z okoli 3.700 potniki vred zasidrana blizu japonskega Tokia, so potrdili še 65 dodatnih primerov okužbe s koronavirusom. Po zadnjih podatkih je tako na ladji okuženih 135 ljudi, poroča Guardian. Po podatkih upravitelja ladje gre večinoma za japonske državljane, so pa med njimi tudi Avstralci, Filipinci, Kanadčan, Britanec in Ukrajinec.
Kot poroča CNN, so potniki v karanteni prestrašeni, saj ne vedo, kako dolgo bo trajala karantena. Ni namreč jasno, ali bodo šteli dneve od prvega potrjenega primera ali od vseh novih. Potniki bodo sicer predvidoma v karanteni do 19. februarja, a bojijo se, da se bo čas karantene še podaljšal.
Na ladji imajo namreč mnogi kabine brez balkonov in oken, kar pomeni slabo kakovost zraka, potniki se zato bojijo širjenja okužbe. Opozarjajo, da so v karanteni v nezdravem in tveganem okolju. Potnikom je omogočen manj kot enourni izhod na zrak, v tem času so strogo nadzorovani. Ob izhodu iz kabin morajo nositi maske in ohranjati razdaljo od drugih ljudi. Dobili so tudi termometre za redno spremljanje telesne temperature.
Na ladji so večinoma upokojenci, ki so ena izmed ogroženih skupin pri koronavirusu. Nekateri potniki zdaj razkošno križarko imenujejo 'plavajoči zapor'.
Oblasti so medtem dovolile, da pot iz pristanišča v New Jerseyju nadaljuje ladja Anthem of the Seas, potem ko so bili testi pri štirih potnikih negativni.
Ko je ladja s 3711 potniki in člani posadke priplula na Japonsko, so oblasti testirale skoraj 300 ljudi. Nato so več deset okuženih postopoma evakuirali v lokalne zdravstvene ustanove.
V zadnjih dneh so testiranje razširili še na osebe, pri katerih so se na novo pojavili simptomi, in tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženimi potniki ali člani posadke.
Na križarki je tudi šest slovenskih državljanov. Gre tri pare odraslih slovenskih turistov, ki so po navedbah MZZ v stiku s slovenskim veleposlaništvom v Tokiu. Šest slovenskih državljanov na ladji je zdravih, so sporočili z MZZ.
Okuženi še v 27 državah
Nekaj več kot 350 ljudi je okuženih še v 27 državah po svetu. Edini smrtni žrtvi zunaj celinske Kitajske sta bili doslej kitajski državljan, ki je umrl na Filipinih, in 39-letnik v Hongkongu. Tam so sicer danes potrdili nove primere okužb in evakuirali stanovanjsko stavbo, potem ko se je pojavil sum, da bi se lahko virus širil po ceveh.
Število smrtnih žrtev, ki jih je virus terjal doslej, je že konec tedna preseglo število žrtev virusa sars v letih 2002 in 2003, ki je prav tako izbruhnil na Kitajskem. Tedaj so zabeležili 774 mrtvih.
Britanci uvajajo možnost prisilne karantene, v bolnišnici v Brightonu pozitiven test na koronavirus pri članu osebja
Britansko ministrstvo za zdravje je medtem novi koronavirus označilo za "resno grožnjo javnemu zdravju", kar omogoča prisilno izolacijo okuženih posameznikov.
"Krepimo naša pravila, da bi posameznike obdržali v izolaciji za njihovo lastno varnost in če strokovnjaki za javno zdravje ocenijo, da bi lahko virus prenesli na druge ljudi," je pojasnil tiskovni predstavnik vlade.
Ukrepe naj bi uvedli zato, ker naj bi eden od potnikov, ki se je vrnil iz Wuhana, želel zapustiti karanteno, pišejo britanski mediji.
V Angliji se je sicer danes število okuženih povečalo s štiri na osem. Vsi štirje primeri so povezani z britanskim poslovnežem, ki se je z novim koronavirusom okužil v Singapurju. V Brightonu so zaprli oddelek bolnišnice, potem ko je bil na testu pozitiven tudi član osebja.
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je medtem v Bruslju poudaril, da se je treba osredotočiti na sodelovanje v boju proti virusu. "Čas je, da združimo naše moči, da ustavimo to epidemijo. Ključno je, da se celotna mednarodna skupnost osredotoči na pripravljenost in odgovor za boj proti temu, pri čemer je treba v mislih imeti solidarnost," je zapisal na Twitterju.
O koronavirusu bodo sicer v četrtek na izrednem zasedanju razpravljali tudi ministri držav EU za zdravje.
Prezgodaj reči, da je epidemija dosegla vrhunec
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je že v soboto sporočila, da se število novih primerov okužbe na Kitajskem stabilizira. Obenem je posvarila, da je še prezgodaj reči, da je epidemija dosegla vrhunec.
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je tudi posvaril, da se virus v Evropi širi tudi med ljudmi, ki niso bili na Kitajskem.
Organizacija je v nedeljo na Kitajsko poslala ekipo mednarodnih strokovnjakov, ki naj bi pomagala pri usklajevanju odziva na izbruh. Na čelu skupine je Bruce Aylward, ki je veteran glede obvladovanja zdravstvenih kriz.
Novi koronavirus se je najprej pojavil v mestu Vuhan, prestolnici kitajske province Hubei. Mesto z 11 milijoni prebivalcev je že več tednov praktično odrezano od sveta.
WHO je izbruh novega virusa, ki povzroča pljučnico, 30. januarja razglasila za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju.
Grafični prikaz širjenja okužbe si oglejte v celozaslonskem načinu.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.