Novinarji oddaje BBC Panorama so se zakopali v Abramovičeve posle v povezavi z naftnima podjetjema Sibneft in Slavneft. Od zaupnega vira so prejeli dokument na petih straneh, ki naj bi vseboval kopije datotek o Romanu Abramoviču, ki jih hranijo ruski organi pregona.
Iz dokumenta je razvidno, da je Abramovič z nakupom Sibnefta leta 1995 rusko vlado ogoljufal za 2,7 milijarde dolarjev (2,47 milijarde evrov). To je podprla tudi ruska parlamentarna preiskava leta 1997. Ruske oblasti so, kot piše v dokumentu, želele Abramoviča obtožiti goljufije. "Preiskovalci oddelka za gospodarski kriminal so prišli do zaključka, da bi Abramoviča, če bi ga lahko privedli na sodišče, obtožili goljufije, ki jo je zagrešila organizirana kriminalna združba," piše v dokumentu.
Abramovič je za Sibneft odštel približno 250 milijonov dolarjev (228 milijonov evrov), ruski vladi pa ga je nato prodal leta 2005 za 13 milijard dolarjev (11,8 milijarde evrov), poroča BBC. Novinarji so izsledili nekdanjega ruskega tožilca, ki je v 90. letih prejšnjega stoletja preiskoval posel s Sibneftom.
Jurij Skuratov ni vedel za tajni dokument, je pa neodvisno potrdil številne podrobnosti o prodaji podjetja. "V bistvu je šlo za goljufivo shemo, kjer so tisti, ki so sodelovali pri privatizaciji, tvorili kriminalno združbo, ki je Abramoviču omogočila, da pretenta vlado. Tako ni plačal celotne vrednosti podjetja," je Skuratov povedal za oddajo.
Abramovič je sicer na sodišču že priznal, da je bila prvotna dražba prirejena v njegovo korist in da je svojemu poslovnemu partnerju Borisu Berezovskemu dal 10 milijonov dolarjev (devet milijonov evrov). S tem denarjem je nato Berezovski, ki je kasneje tožil Abramoviča, poplačal uradnika Kremlja.
Dokument tudi nakazuje, da je Abramoviča varoval nekdanji ruski predsednik Boris Jelcin. Poročila organov pregona o Abramoviču so bila poslana v Kremelj, preiskavo Skuratova pa je ustavil sam Jelcin. V dokumentu piše: "Skuratov je pripravljal kazensko podlago za zaplembo Sibnefta na podlagi preiskave o privatizaciji podjetja. Preiskavo je ustavil Jelcin, Skuratov pa je bil razrešen s položaja."
Skuratov je bil odpuščen leta 1999. Pravi, da je bila njegova razrešitev politična, saj se je med preiskavo zelo približal družini Jelcina. Abramovič je na drugi strani ostal v ožjem krogu Kremlja, ko je na oblast prišel Vladimir Putin. Dokument vsebuje podrobnosti še o eni prirejeni dražbi dve leti pozneje, v katero je bila vpletena ruska naftna družba Slavneft.
Abramovič je sklenil partnerstvo s še enim podjetjem za nakup Slavnefta, a je konkurenčno kitajsko podjetje ponudilo skoraj dvakrat več denarja. Kot poroča BBC, bi številni vplivni ljudje – od Kremlja do ruskega parlamenta – veliko izgubili, če bi Kitajci zmagali na dražbi. Kot je zapisano v dokumentu, je bil član kitajske delegacije po prihodu v Moskvo celo ugrabljen.
"CNPC, kitajsko podjetje, ki je bil zelo močan konkurent, se je moralo umakniti z dražbe, po tem ko je bil eden od njegovih predstavnikov ugrabljen ob prihodu na moskovsko letališče. Izpuščen je bil šele, ko je podjetje sporočilo svoj umik."
Za BBC je spregovoril Vladimir Milov, ki je bil pred prodajo Slavnefta namestnik ruskega ministra za energetiko. Zgodbe o ugrabitvi ni komentiral, je pa dejal, da so se visoke politične figure odločile, da bo na dražbi zmagalo partnerstvo Abramoviča.
Abramovičevi odvetniki pravijo, da so informacije o ugrabitvi "popolnoma neutemeljene". Prav tako trdijo, da so obtožbe o korupciji lažne. Abramovič ob tem zanika, da bi ga pred organi pregona varoval Jelcin.
Ruskega milijarderja je britanska vlada v preteklem tednu sankcionirala zaradi povezav z ruskim predsednikom Putinom. Njegovo premoženje na Otoku so zamrznili.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.