"Večja in uglednejša podjetja so čipe že prej uporabljala pri svojih odpravah, zdaj pa so obvezni za vse," je z zahtevo nepalske vlade soglašal Rakeš Gurung, direktor oddelka za turizem. Čipi za plezalce bodo všiti v njihove jakne, njihova cena pa se bo gibala od 10 do 15 dolarjev na kos. Ob povratku bo čip odstranjen in shranjen za naslednjo osebo, poroča CNN.
Sledilni čipi namreč uporabljajo globalni sistem za določanje položaja (GPS) za izmenjavo informacij s sateliti, je dodal. Čipi so bili izdelani v "eni izmed evropskih držav", je povedal Gurung, a ni navedel, v kateri.
Cena čipa ni visoka, glede na to, da vsak, ki se poskuša povzpeti na 8849 metrov visoki Mount Everest, za dovoljenje nepalski vladi plača po 11.000 dolarjev. K temu je treba prišteti še ceno opreme, hrane, dodatnega kisika, vodnika šerpe in drugih stroškov. Vzpon tako zlahka doseže ceno do 35.000 dolarjev in več.
V Nepalu je kar osem izmed desetih najvišjih vrhov na svetu, država pa ima od alpinizma velike prihodke. Počasi pa se začenja sezona vzponov. En vzpon lahko traja tudi do dva meseca, vreme pa je primerno le zelo kratko obdobje, običajno je najugodnejše sredi maja.
Lani je Nepal izdal rekordno število dovoljenj za plezanje, kar 478. Vendar je na gori tudi umrlo 12 plezalcev, še pet jih je še vedno uradno pogrešanih, reševanje "na strehi sveta" pa je vse prej kot lahko.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.