"Veleposlaniki držav članic EU so se ravnokar dogovorili o 15. svežnju sankcij v odziv na rusko agresijo na Ukrajino," je madžarsko predsedstvo Sveta EU zapisalo na družbenem omrežju X in pojasnilo, da nove sankcije med drugim omejujejo delovanje ladij, ki plujejo pod zastavami tretjih držav in prispevajo k ruski agresiji.
Gre predvsem za ladje, ki jih Moskva izkorišča za izogibanje cenovni kapici skupine G7, namenjeni omejevanju izvoza ruske nafte. Po poročanju tujih tiskovnih agencij je teh plovil okoli 50.
Kot so še navedli pri madžarskem predsedstvu, so v okviru 15. svežnja na seznam sankcioniranih dodali še več fizičnih in pravnih oseb, ki posredno ali neposredno podpirajo rusko agresijo na Ukrajino. Med temi naj bi bilo tudi več podjetij s sedežem na Kitajskem, ki sodelujejo pri proizvodnji brezpilotnih letalnikov za Rusijo.
Dogovor, ki je uperjen predvsem proti t. i. ruski pomorski floti v senci, je že pozdravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "EU in njene partnerice v G7 so zavezane ohranitvi pritiska na Kremelj," je zapisala na družbenem omrežju X.
Sveženj, ki bo uradno predvidoma potrjen na ponedeljkovem zasedanju zunanjih ministrov EU, je pozdravil tudi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. "Še naprej si moramo prizadevati za nadaljnje omejevanje zmožnosti Rusije za vojskovanja," je na omrežju X zapisal nekdanji portugalski premier.
EU je v skoraj treh letih od začetka ruske agresije na Ukrajino sprejela že 15 paketov sankcij. S 14., ki so ga članice sprejele konec junija, so med drugim omejili ruske prihodke od energentov in dostop Rusije do ključnih tehnologij. Med ukrepi preteklih paketov so še embargo na uvoz ruske nafte, prepoved uvoza in izvoza blaga, sektorske gospodarske sankcije in izključitev ruskih bank iz sistema Swift.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.