Najvišji vrh na svetu je pravkar postal še nekoliko višji. Nepal in Kitajska, državi, ki si delita mejo na Mount Everestu, sta v torek napovedali novo uradno izmerjeno višino gore: 8.848,86 metra. To je približno en meter višje od najpogosteje uporabljene mere višine Everesta, ki je izhajala iz raziskave, ki jo je v začetku petdesetih let izvedla Indija, in je znašala 8.848 metrov. Obvestilo, ki je bilo neposredno predvajano na nacionalni televiziji v Nepalu, je vrhunec izčrpnega postopka, ki vključuje dve potovanji na vrh in leta meritev za izračun natančne višine Everesta nad morsko gladino.
"Prepričani smo lahko, da je to najbolj natančna višina Everesta, kar smo jih kdaj koli imeli," je povedal Susheel Dangol, glavni raziskovalni direktor Nepala, ki je vodil projekt. "Z naše strani je bila to velika odgovornost. To je za nas trenutek velikega ponosa."

Strokovnjaki pravijo, da bo torkova številka verjetno postala standardna višina za Everest. "Težko bomo izboljšali novo številko," je dejal Roger Bilham, geolog z univerze v Koloradu. Meritve, ki jih je opravil Nepal, so "izjemne zaradi svoje gostote." Geologi pravijo, da je višina Everesta premična tarča zaradi dveh pojavov, premikanja tektonskih plošč in občasnega potresa. Prvi pojav višino gore vsako leto vseeno potisne nekoliko navzgor, drugi pa lahko povzroči njeno ponikanje.
Za Nepal je bila želja po merjenju Everesta deloma vaja nacionalnega ponosa. Kljub temu da je Nepal dom najvišjega vrha sveta, ni nikoli izvajal lastnih meritev. Ob začetku leta 2018 je Nepal napovedal, da bo za projekt zapravil več kot milijon evrov. Državni geodeti so za merjenje gore uporabili dve metodi: prva je temeljila na trigonometriji, časovno preizkušeni tehniki, ki je znana tudi kot anketa o izravnavi. Pri drugi so uporabili najnovejšo tehnologijo, pri čemer so se opirali na kombinacijo odčitkov iz satelitskega navigacijskega sistema in zapletenega modela morske gladine.
In ni bilo enostavno: nepalski geodet, ki je lani na vrhu Everesta priklopil napravo za globalno določanje položaja in radar, ki prodira v zemljo, je zaradi ozeblin izgubil konico prsta na nogi. Njegova ekipa pa se je ob spustu z Everesta soočila z življenjsko nevarnim pomanjkanjem kisika. Spet drugi geodeti so na 297 lokacij v Nepalu prepeljali za okoli 165.000 evrov vredno opremo, imenovano gravimeter. Gravimeter meri gravitacijsko silo na določeni lokaciji. Njegovi odčitki so ključnega pomena za oblikovanje podrobnega modela lokacije morske gladine pod Everestovim skalnatim kamnom (samo satelitski odčitki ne zadoščajo za izračun višine nad morsko gladino).
Ima pa nova skupna meritev tudi element geopolitike. Po obisku kitajskega predsednika Xi Jinpinga v Nepalu leta 2019 sta se državi dogovorili, da bosta sodelovali pri prizadevanjih za izmero Everesta, je dejal Buddhi Narayan Shrestha, nekdanji generalni direktor nepalskega oddelka za raziskave, ki je bil tudi višji svetovalec pri projektu. Kitajska je svoje merjenje izvedla z novimi podatki v kombinaciji s predhodnimi informacijami iz svojih raziskav Everesta v letih 1975 in 2005, je dejal Shrestha. Izračuna obeh držav sta se "dovolj dobro sinhronizirala, da smo dosegli to skupno številko," je dejal. "Ni moglo biti natančnejše od tega."

Everest, v Nepalu znan kot Sagarmatha in v Tibetu kot Chomolungma, si delita tako Nepal kot Kitajska. Plezalci lahko na vrh pridejo z obeh strani, a nepalska pot je že dolgo časa bolj priljubljena. Leta 2019 je gneča na gori morda prispevala k eni najsmrtonosnejših plezalnih sezon v zadnjih letih. Nepal je med pandemijo zaprl svoje meje za turiste, vendar so ga pred kratkim ponovno odprli za plezalce. Večina ljudi, ki želijo na vrh Everesta, se na goro povzpne spomladi, zlasti maja, ko je vreme za vzpone ugodnejše.
Čeprav je Everest najvišja gora na svetu, tehnično ni najvišja, merjena od baze do vrha. Ta superlativ pripada havajskemu ognjeniku Mauna Kea, ki je večinoma pod vodo.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.