V več mestih v Libanonu so znova odjeknile eksplozije. Po poročanju britanskega Guardiana so bile tokrat tarče radijski sprejemniki oziroma t. i. walkie-talkie naprave, ki jih uporablja Hezbolah. Eksplozije naj bi bile manjše, podobne včerajšnjim, je za časnik potrdil vir iz Hezbolaha. Libanonska državna tiskovna agencija NNA poroča, da so v novih eksplozijah po prvih informacijah umrli najmanj trije ljudje v kraju Sohmar. Več kot sto ljudi pa je ranjenih, številni naj bi utrpeli poškodbe trebušne votline in rok. Na družbenih omrežjih so zakrožile tudi fotografije naprav, ki so eksplodirale.
Neimenovani Reutersov vir pravi, da je Hezbolah radijske sprejemnike kupil pred petimi meseci, tako kot tudi pozivnike, ki so eksplodirali včeraj. Eksplozije so med drugim odjeknile med pogrebom včerajšnjih žrtev eksplozij v Dahiehu, južnem predmestju Bejruta, kjer se je zbrala velika množica ljudi. Nekateri so začeli bežati, slišati je bilo krike in izbruhnil je kaos, poroča britanski BBC.
Naprave so eksplodirale tudi v najmanj dveh avtomobilih. Eksplozije je bilo slišati tudi v drugih predelih mesta.
O novih eksplozijah poročajo tudi krajih Nabatieh, Tire in Saida na jugu Libanona.
Na terenu je več reševalnih vozil. Nekaj ranjencev so odpeljali v bolnišnice v Bejrutu in Baalbeku.
Po prvih informacijah naj bi bilo 15–20 eksplozij v predmestju Bejruta in še okoli 15–20 eksplozij na jugu Libanona, poroča CNN.
Hezbolah radijskih sprejemnikov ne uporablja tako pogosto kot pozivnike, ki so eksplodirali v torek. Uporabljajo jih predvsem ljudje, ki skrbijo za obvladovanje množic na pogrebih in protestih, poroča CNN.
Nove eksplozije so se zgodile dan po obsežnem napadu, v katerem so eksplodirali pozivniki, ki so jih večinoma uporabljali pripadniki Hezbolaha in v katerem je umrlo 12 ljudi, skoraj 3000 pa jih je bilo ranjenih. Za napadom naj bi stala izraelska tajna služba Mosad.
Hezbolah je za vse eksplozije okrivil Izrael in obljubil maščevanje. Prvi rezultati preiskave libanonskih organov so pokazali, da so bili pozivniki "vnaprej programirani za eksplozijo in so vsebovali eksplozivne snovi, ki so bile nameščene poleg baterij", je po poročanju AFP dejal neimenovan libanonski uradnik.
Libanonski zunanji minister Abdalah Bu Habib je medtem danes ocenil, da bi eksplozije pozivnikov lahko bile napoved širšega konflikta na Bližnjem vzhodu. Posvaril je, da gre za resen incident, ki se je zgodil po izraelskih grožnjah, da bodo razširili vojno na Libanon, kar bi regijo pahnilo v večji krog nasilja in napovedalo širšo vojno.
V luči zadnjih dogodkov v Libanonu se bo v petek sestal Varnostni svet ZN, da bi razpravljal o valu smrtonosnih eksplozij, je danes povedal tiskovni predstavnik slovenskega predsedstva Varnostnemu svetu. Zasedanje na zahtevo Alžirije bo ob 15. uri po krajevnem času (21. uri po srednjeevropskem času), poroča AFP.
KOMENTARJI (388)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.