"Zahtevamo izvedbo podrobne preiskave pristojnih organov z namenom ugotavljanja vseh okoliščin in odgovornosti v zvezi s pojavom, ki je 15. marca ob 19.11 povzročil strah in paniko vzdolž Ulice kralja Milana, med mirnim protestom in 15-minutno tišino v spomin na tragično preminule v Novem Sadu," so študenti zapisali v sporočilu za javnost, objavljenem na družbenem omrežju Instagram.
Mirni državljani so bili na protestu po njihovih navedbah "napadeni z neidentificirano tehnologijo, katere narave pristojni še vedno niso jasno opredelili". Študenti od oblasti zahtevajo odgovore na vprašanja, katero tehnologijo so uporabili in od kod so jo aktivirali, pa tudi, kdo je izdal ukaz in izvedel akcijo.

Študenti oblastem očitajo, da so tedaj uporabile t. i. zvočni top, njihove navedbe pa podpirajo tudi številna pričevanja drugih udeležencev protesta. Oblasti zanikajo uporabo te naprave in so k sodelovanju pri preiskavi povabile ZDA in Rusijo.
Študenti so proteste in zasedbe fakultet po državi začeli po padcu nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra lani, ki je zahteval 16 življenj. Zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve nesreče.
Med njihovimi zahtevami so poleg preiskave marčevskega incidenta še objava celotne dokumentacije o prenovi železniške postaje, kaznovanje odgovornih za napade na udeležence protestov in ustavitev kazenskih postopkov proti demonstrantom, ki jih je pridržala policija. Zahtevajo tudi 20-odstotno zvišanje sredstev za visoko šolstvo.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić trdi, da so izpolnili vse zahteve, za nadaljevanje protestov pa oblasti obtožujejo opozicijo ter krivdo pripisujejo tudi vplivom iz tujine.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.