Znanstveniki so vzorce pridobili v začetku leta 2020, a so kitajske oblasti podatke javno objavile šele nedavno. Kmalu so podatke tudi umaknile, a jih je v vmesnem času po naključju opazil francoski biolog. Slednji je nato podatke delil s skupino mednarodnih znanstvenikov, ki so preučevali izvor covida-19.
Pridobljeni podatki so pokazali, da so nekateri odvzeti vzorci, ki so bili pozitivni na covid-19, med drugim vsebovali genski zapis rakunastih psov in tudi nekaterih drugih živali. Po mnenju znanstvenikov to nakazuje, da so se živali morda okužile z virusom.
"Obstajajo molekularni dokazi, da so se te živali prodajale na tržnici Huanan, in to je na novo pridobljeni podatek," je povedala Maria Van Kerkhove, tehnična vodja skupine pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO).
Virolog Stephen Goldstein, ki je sodeloval pri analizi podatkov, pa je povedal, da obstaja velika verjetnost, da so te okužene živali virus prenesle tudi na človeka. S tem se strinja tudi Mark Woolhous, strokovnjak za nalezljive bolezni. "Če nadaljnja analiza pokaže, da se je virus pri teh živalih pojavil prej kot pri ljudeh, je to verjetno dober dokaz, da je do prenosa virusa prišlo na tržnici," je dejal Woolhous.
Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je ob tem poudaril, da najnovejši podatki še ne podajajo končnega odgovora na vprašanje o izvoru virusa, a je dejal, da je vsak podatek pomemben za to, da se odgovoru približamo.
V WHO so Kitajsko opozorili, da bi morala pridobljene podatke javnosti posredovati že pred tremi leti, poroča SkyNews.
Gao Fu, nekdanji vodja kitajskega centra za nadzor in preprečevaje bolezni, je povedal, da podatki ne presenečajo in da je bilo že predhodno znano, da se je na tržnici nezakonito trgovalo z živalmi. "Tržnica je bila zato nemudoma zaprta," je še dodal.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.