Britanski The Guardian piše, da gre za najbolj izrazito grožnjo Rusije, odkar iz Washingtona in Londona prihajajo signali o možnosti, da bi Ukrajini dovolili napad z zahodnim orožjem na cilje globoko v Rusiji. ZDA in Velika Britanija še nista sprejeli končne odločitve, saj znotraj administracij še ni soglasja, poročajo mediji.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sicer že več mesecev prosi za dovoljenje za uporabo britanskih vodenih raket Storm Shadow ter ameriških balističnih ATACMS za napade na cilje na območju Ruske federacije. V Pentagonu so pri tem dejali, da je Rusija večino svoje letalske flote in potencialnih ciljev umaknila izven dosega omenjenih raket.
V Moskvi so v sredo popoldne na sestanku sveta za nacionalno varnost, ki sta se ga med drugim udeležila tudi obrambni minister Andrej Belusov in nekdanji predsednik Dimitrij Medvedjev, sprejeli osnutek jedrske doktrine, ki predvideva razširitev kategorije držav in vojaških zavezništev, na katere se nanaša jedrsko odvračanje.
Po besedah Vladimirja Putina bo odslej Rusija lahko uporabila jedrsko orožje, če bo prejela "zanesljive informacije" o obsežnem raketnem, letalskem ali brezpilotnem napadu. Prav tako je dejal, da bodo odslej jedrske sile, ki z nejedrskimi silami sodelujejo v napadu na ozemlje RF, smatrali kot neposredne udeleženke v vojni. Rusija bi v skladu z novo doktrino lahko sprožila "povračilni jedrski napad" tudi v primeru napada na Belorusijo.
Putin je dejal, da so bila pojasnila skrbno premišljena in sorazmerna s sodobnimi vojaškimi grožnjami, s katerimi se sooča Rusija. "Vidimo, da se sodobne vojaške in politične razmere dinamično spreminjajo, in to moramo upoštevati. Vključno s pojavom novih virov vojaških groženj in tveganj za Rusijo in naše zaveznike," je dejal.
Vodja kabineta Zelenskega Andrij Jermak je zavrnil ruske grožnje, ki se zrcalijo skozi novo doktrino, in dejal, da "Rusija nima več nobenih instrumentov za ustrahovanje sveta razen jedrskega izsiljevanja, in ti ne bodo delovali".
Več vplivnih zunanjepolitičnih jastrebov v ruski administraciji je pred tem pritiskalo na Putina, naj zavzame odločnejšo jedrsko držo do zahoda in zniža prag za uporabo jedrskega orožja, da bi zahod odvrnil od zagotavljanja neposredne vojaške podpore Ukrajini, piše The Guardian. Trenutno veljavno doktrino je Rusija sprejela leta 2020.
Putin je sicer že od samega začetka vojne v Ukrajini ponavljal, da bodo uporabili vsa potrebna sredstva za obrambo Rusije, kasneje pa se je zdelo, da je svojo retoriko ublažil, piše britanski časnik. Ostrejša retorika iz Moskve prihaja po razpravah na zahodu o izdaji dovoljenja Ukrajini za uporabo zahodnih raket za napade na cilje na ruskih tleh. Nemški kancler Olaf Scholz zavrača dobavo nemških raket Taurus Kijevu in trdi, da bi njihova uporaba terjala neposredno sodelovanje nemških sil, česar pa si v Berlinu ne želijo.
V začetku tega meseca je Putin dejal, da bi Zahod neposredno vstopil v vojno z Rusijo, če bi dal takšno dovoljenje Ukrajini – in da bi bila Rusija prisiljena sprejeti "ustrezne odločitve". Ni pa pojasnil, kakšni bi lahko bili ti ukrepi.
KOMENTARJI (673)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.