Tujina

Zaradi grožnje obsežnega ruskega napada zaprli ameriško veleposlaništvo

Kijev/Washington, 20. 11. 2024 20.00 | Posodobljeno pred eno minuto

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po spremembi politike glede ukrajinske uporabe ameriških raket dolgega dosega, na kar je ruski predsednik Vladimir Putin odgovoril s podpisom odloka, ki Moskvi omogoča uporabo jedrskega orožja proti nejedrski državi, ki jo podpira jedrska sila, nova odločitev ameriškega predsednika. Kot je za tuje medije povedal ameriški obrambni uradnik, je Joe Biden sporočil, da bo Ukrajini poslal tudi protipehotne mine. Medtem se Kijev še vedno sooča z intenzivnimi ruskimi napadi. Zaradi "specifične grožnje" pa so v prestolnici zaprli in evakuirali tudi ameriško veleposlaništvo.

Združene države so se odločile, da začasno zapirajo svoje veleposlaništvo v Kijevu. Kot poroča Sky News, so namreč ameriške oblasti prejele "specifične informacije o morebitnem velikem zračnem napadu", ki naj bi se zgodil 20. novembra.

"Iz previdnostnih razlogov bo veleposlaništvo zaprto, uslužbencem smo naročili, naj se zatečejo na varna mesta," je na spletu sporočil ameriški državni konzularni oddelek. "Ameriško veleposlaništvo ameriškim državljanom svetuje, naj se v primeru sirene, ki opozarja na zračni napad, nemudoma zatečejo v zaklonišča," so dodali.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Biden bo Ukrajini zagotovil protipehotne mine

Ameriški obrambni uradnik je za BBC povedal, da bodo ZDA v Ukrajino kmalu dostavile protipehotne mine, Washington pa sicer od Kijeva pričakuje, da jih bodo uporabili na ukrajinskem ozemlju. Ob tem se je po besedah vira, ki je želel ostati anonimen, evropska država zavezala tudi, da min ne bodo uporabljali na gosto poseljenih območjih ter da bodo uporabljali le mine, ki bodo aktivne omejeno časovno obdobje.

S potezo naj bi skušali upočasniti ruske čete, ki v zadnjih mesecih vztrajno napredujejo na vzhodu Ukrajine. Gre sicer za zadnjo od odločitev ameriške administracije za okrepitev vojnih prizadevanj Ukrajine, preden se bo 20. januarja v Belo hišo vrnil novoizvoljeni Donald Trump.

Joe Biden
Joe Biden FOTO: AP

Rusija je od začetka svoje obsežne invazije na Ukrajino februarja 2022 pogosto posegla po kopenskih minah. A mednarodna opozorila, da predstavlja  tovrstno orožje tveganje za civiliste, so Bidnovi administraciji preprečila, da bi jih tudi sami zagotovili državi v vojni.

Že v nedeljo je ameriški predsednik Joe Biden Ukrajini odobril uporabo ameriških raket dolgega dosega (Atacms) za napade na  tarče znotraj Rusije. V noči s ponedeljka na torek je Ukrajina izvedla tudi svoj prvi tovrsten napad, kar je potrdila tudi Moskva. Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je bila tarča napada v torek zjutraj regija Brjansk, ki meji z Ukrajino.

Rusija je sporočila, da je Ukrajina izstrelila šest raket, a da so jih pet uspešno prestregli, delci šeste pa da so padli na vojaški objekt in povzročili manjši požar. Dva ameriška uradnika sta medtem dejala, da so prve informacije nakazovale, da je uspela Rusija prestreči le dve od okoli osem izstreljenih raket. BBC navedb ni uspel neodvisno preveriti.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je Washington obtožil, da skuša zaostriti konflikt v Ukrajini. Kremelj pa je obljubil tudi povračilne ukrepe; ruski predsednik Vladimir Putin je tako v torek potrdil spremembe ruske jedrske doktrine in določil nove pogoje, pod katerimi bo država razmislila o uporabi svojega arzenala. Podpis odloka zdaj Moskvi omogoča uporabo jedrskega orožja proti nejedrski državi, ki jo podpira jedrska sila. Rusija bo namreč takšen napad smatrala kot skupen napad na svojo državo.

"Od začetka vojne skuša Rusija ustrahovati Ukrajino in druge države po svetu z neodgovorno jedrsko retoriko in vedenjem," pa je slednje komentiral tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10