Po poročanju finskega časnika Iltalehti osnutek zakona o morebitnem članstvu v Natu, ki ga bo finska vlada predstavila parlamentu, ne vključuje nobenih izjem glede jedrskega orožja. Obrambni viri so medijem povedali, da sta se finski zunanji in obrambni minister Pekka Haavsto in Antti Kaikkonen julija zavezala, da ne bosta zahtevala nobenih omejitev ali nacionalnih zadržkov, če bo prošnja za pridružitev zavezništvu odobrena.
Omenjena obljuba pomeni, da bi jedrsko orožje lahko šlo čez finsko ozemlje, prav tako ni nobenih omejitev za vzpostavitev Natovih baz v državi. Prošnji Finske in Švedske za članstvo v Natu sta že potrdila parlamenta 28 od 30 držav članic zavezništva, Madžarska in Turčija pa morata še glasovati.
Največ zapletov dela Turčija, ki je pri sprejemanju novih članic pogojevala, da morajo pomagati pri zatiranju kurdskih separatistov, ki jih imajo Turki za teroriste. Predsednik Tayyip Erdogan je potrdil, da bo ohranil trdno stališče do tega vprašanja, dokler ne bodo izpolnjene obljube, dane njegovi državi.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je prošnji za članstvo Finske in Švedske označil za zgodovinski trenutek za zavezništvo, ki ga morata izkoristiti, in ju označil za svoji najbližji partnerici. Dodal je, da se vse zaveznice strinjajo o pomenu širitve zveze Nato, saj je v teh kritičnih trenutkih enotnost držav bistvena.
Jedrska vaja v Evropi
Zveza Nato je nedavno v Evropi končala jedrsko vajo "Steadfast Noon", ki se je začela 17. oktobra in končala 30. oktobra. Vaja poteka rutinsko vsako leto, tokrat pa je osredotočena na letalsko bazo Kleine Brogel v Belgiji, eno od šestih evropskih letalskih baz, kjer je shranjeno ameriško jedrsko orožje.
Na vaji sodeluje okoli 60 letal, med njimi tudi ameriški bombniki B-52, ki lahko nosijo jedrsko orožje, cilj "Steadfast noon" pa je urjenje letalskih posadk regionalnih zavezništev Nata za uporabo ameriških taktičnih jedrskih bomb.
Velika Britanija in Francija, tudi članici Nata, imata svoje neodvisne jedrske arzenale, poljska vlada pa je nedavno izjavila, da se pogovarja z ameriško vlado o gostovanju ameriškega jedrskega orožja, čeprav Washington tega ni potrdil. Predsednik Andrzej Duda je izjavil, da obstaja potencialna priložnost, da se njegova država vključi v delitev jedrskega orožja.
Ursula von der Leyen vidi Putinove jedrske grožnje kot izredno resne
Zahod je opozoril, da je treba jedrske grožnje ruskega predsednika Vladimirja Putina jemati resno. Ruski predsednik je namreč dejal, da je pripravljen uporabiti "vsa razpoložljiva sredstva" za zaščito ruskih ozemelj, vključno s štirimi deli Ukrajine, ki so bili nezakonito priključeni v začetku tega meseca po lažnih referendumih. Putin pa pravi, da se Zahod trudi jedrsko izsiljevati Rusijo.
Ruska invazija na Ukrajino je sprožila najhujše napetosti med Moskvo in Zahodom po kubanski raketni krizi leta 1962, ko sta se velesili hladne vojne najbolj približali jedrski vojni.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.