Ameriški časnik The New York Times je objavil nov posnetek varnostnih kamer, na katerem se jasno vidi, da sta ukrajinsko letalo v razmaku zgolj 30 sekund zadeli dve raketi.
Goreče letalo se je skušalo vrniti na letališče
Posnetek pojasnjuje časovno vrzel, zakaj je transponder letala prenehal oddajati signal, še preden ga je zadela druga raketa. Nov posnetek kaže, da prva raketa ni povzročila strmoglavljenja letala, je pa onesposobila transponder. Niti druga raketa ga ni takoj strmoglavila, temveč se je goreče letalo skušalo vrniti na letališče, čez nekaj minut pa je eksplodiralo.
Časnik je potrdil, da je bil posnetek posnet z nadzorno kamero na vrhu stavbe blizu vasi Bidkaneh, ki leži dobrih šest kilometrov od iranske vojaške baze. Poveljnik letalskih sil revolucionarne garde general Amirali Hadžizadeh je dejal, da so raketo izstrelili iz bližnje vojaške baze.
Iranske oblasti so sprva trdile, da se je nesreča zgodila zaradi tehnične napake oziroma odpovedi motorja. Kasneje so priznali, da so letalo pomotoma sestrelili, pri tem pa da je šlo za človeško napako. Letalo naj bi zamenjali za manevrirno raketo, a jih pot letala postavlja na laž.
Drugačen datum posledica uporabe perzijskega koledarja
Ko ga je zadela prva raketa, se je namreč letalo po vzletu vzpenjalo s hitrostjo 600 metrov na minuto. Letalska aktivnost na teheranskem letališču je bila 8. januarja običajna, v urah po iranskem napadu na ameriška oporišča v Iraku pa je z letališča vzletelo 19 letal.
Nov posnetek je na portal YouTube naložil iranski uporabnik, datum na posnetku pa ni 8. januar ampak 17. 10. 2019. Pri časniku so prepričani, da kamera uporablja perzijski koledar in ne gregorijanskega. 8. januar je 18. dan meseca Dey, desetega meseca po perzijskem koledarju. Digitalni zapis tega datuma bi tako bil 2019-10-18, razlika enega dneva pa bi lahko nastala zaradi razlik v prestopnih letih med gregorijanskim in perzijskim koledarjem, pojasnjujejo pri časniku.
Iran domnevno aretiral avtorja enega od posnetkov sestrelitve
Iranski mediji poročajo, da so oblasti prijele osebo, ki je posnela enega izmed posnetkov sestrelitve letala, posnetek pa je nato prejšnji teden zaokrožil po družbenih omrežjih, poroča BBC. Osebo naj bi obtožili ogrozitve državne varnosti.
Na podlagi posnetka so se nad Iranom začele zgrinjati obtožbe, da je letalo sestrelila iranska vojska. Iranski novinar Nariman Garib, ki živi v Londonu in je posnetek objavil, je zatrdil, da je njegov vir na varnem in da so oblasti prijele napačno osebo.
Dodal je, da gre za novo laž iranskih oblasti. "Ubili so 176 ljudi, to je bistvo zgodbe," je še zapisal Garib.
Iranske oblasti so sicer v torek sporočile, da so v povezavi s sestrelitvijo ukrajinskega letala aretirali nekaj ljudi. Koliko, niso razkrili.
Oblast pod vse večjim pritiskom
Iranske oblasti so pod vse večjim mednarodnim pritiskom, naj zagotovijo celovito in transparentno preiskavo letalske tragedije, z njihovim ravnanjem pa niso zadovoljni niti Iranci, piše STA.
V državi namreč od nedelje potekajo protesti zaradi sestrelitve letala, na katerih protestniki oblasti obtožujejo prikrivanja sestrelitve in zahtevajo odstop odgovornih. V torek zvečer so se protestniki zbrali pred teheranskimi univerzami, kjer je prišlo do obračuna med študenti in pripadniki milice Basidž, ki je del revolucionarne garde. Po podatkih oblasti je bilo od začetka protestov aretiranih okoli 30 ljudi.
KOMENTARJI (369)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.