Tujina

Nov poskus vdora protikremeljskih upornikov, zagorela rafinerija v Rjazanu

Moskva, 13. 03. 2024 11.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.V., N.V., STA
Komentarji
0

Torek so najprej zaznamovali spopadi na obrobju ruskih vasi na meji z Ukrajino, nato pa so ponoči cilje v Rusiji napadla brezpilotna letala. Ruski mediji in ministrstvo za obrambo so poročali, da so spopadi potekali v štirih vaseh ob meji ter da so jih odbili. Odgovornost za napad so prevzele tri ruske militantne skupine, ki nasprotujejo Kremlju in delujejo z ukrajinskega ozemlja. Medtem so napadi z droni povzročili več eksplozij, zagorelo je v rafineriji nafte v Rjazanu.

Podobno kot konec maja 2023 so pripadniki protikremeljskih milic znova poskušali vdreti na ozemlje Ruske federacije in zajeti nekaj vasi. Rusija je v preteklih dneh močno obstreljevala območja na ukrajinski strani v Harkovski in Sumski oblasti, saj na bi odkrila nekatere položaje ukrajinske vojske in upornikov. Ti so nato v torek zjutraj na štirih različnih krajih poskušali prečkati mejo. Sporočili so, da so prevzeli nadzor v vasi Tjotkino, rusko obrambno ministrstvo pa je popoldne izjavilo, da na ozemlju Rusije ni več sovražnih vojakov, ter objavilo nekaj posnetkov domnevno neuspelih napadov. Pri tem naj bi uničili sedem tankov, tri oklepnike Bradley in še dva druga oklepnika ter iz boja izločili 234 vojakov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ukrajina ponoči znova ciljala na rusko energetsko infrastrukturo

Ukrajinske sile so poleg obmejnih pokrajin Belgorod, Brjansk, Kursk in Voronež, ki so jih napadle z več kot 40 brezpilotnimi letalniki, ciljale tudi na Rjazan v notranjosti države, kjer je eden izmed dronov sprožil požar v veliki rafineriji nafte.

Napad na rafinerijo je prek omrežja Telegram potrdil regionalni guverner Pavel Malkov in dodal, da so bili po prvih informacijah v napadu tudi ranjeni. Leningrajske oblasti so medtem sporočile, da je zračna obramba sestrelila brezpilotni letalnik, ki je ciljal tamkajšnjo rafinerijo.

Današnji napadi sledijo torkovemu vzorcu, ko je ukrajinska vojska med drugim zadela eno največjih rafinerij nafte skoraj tisoč kilometrov od meje z Rusijo.

Nad regijo Voronež naj bi ruska protiletalska obramba po besedah guvernerja Aleksandra Guseva sestrelila 30 brezpilotnikov. Povedal je, da je nastala le manjša gmotna škoda. V Belgorodu je bil v napadu poškodovan plinovod, nekatere vasi pa so za kratek čas ostale brez elektrike. Guverner Belgoroda Vjačeslav Gladkov je dejal, da ukrajinske sile še naprej obstreljujejo vas Šebekino, pri čemer je bila doslej ranjena ena oseba. 

Ruski voditelj Putin je te napade danes povezal z ukrajinskimi neuspehi na frontnih črtah in s prihajajočimi predsedniškimi volitvami v Rusiji.

Ukrajina je v torek sporočila, da je ruska raketa zadela dve stanovanjski hiši v osrednjem ukrajinskem mestu Krivi Rog in pri tem ubila tri ljudi in ranila najmanj 38 drugih. "V odgovor bomo povzročili škodo ruski državi, in to povsem upravičeno," je dejal Volodimir Zelenski v video nagovoru ponoči in dodal: "V Kremlju bi se morali navaditi na dejstvo, da njihov teror ne bo ostal nekaznovan."

Scholz vnovič zavrnil možnost pošiljanja raket taurus Ukrajini

Nemški kancler Olaf Scholz je v bundestagu znova zavrnil možnost pošiljanja nemških raket dolgega dosega taurus Ukrajini. Po njegovih besedah bi bila namreč dobava sistemov dolgega dosega Kijevu smiselna le v okviru napotitve nemških vojakov. "To je meja, ki je kot kancler ne želim prestopiti," je poudaril.

"Zame dobava oborožitvenih sistemov dolgega dosega ne pride v poštev," je po navedbah časnika Der Spiegel dejal v parlamentu v Berlinu. Ob tem je poudaril, da bi uporaba raket taurus v Ukrajini terjala sodelovanje nemških vojakov pri njihovem usmerjanju in drugih nalogah, kar pa je meja, ki je ne želi prestopiti.

Olaf Scholz
Olaf Scholz FOTO: AP

Nemški kancler je že februarja pojasnil razloge za zavračanje ideje o pošiljanju raket taurus v Ukrajino. Med drugim se boji, da bi njihova dobava in namestitev pomenila neposredno vpletanje Nemčije v vojno, s čimer bi država tvegala stopnjevanje konflikta.

"Moja odgovornost je, da preprečim, da bi se Nemčija vključila v to vojno," je ponovil. Pri tem je med drugim spregovoril o preudarnosti, ki da ni nekaj, kar bi lahko označili za šibkost, poročajo tuje tiskovne agencije. Dobavo raket taurus Kijevu podpira zlasti nemški konservativni opozicijski blok CDU/CSU, ki naj bi nameraval v četrtek izsiliti glasovanje o tej zadevi. K dobavi raket Scholza pozivajo tudi številni politiki iz vrst Zelenih in liberalcev (FDP), ki sta sicer koalicijski partnerici njegovih socialdemokratov (SPD).

Kljub temu so poslanci obeh strank ob prejšnjih glasovanjih, ki so potekala na pobudo opozicije in katerih cilj je bil razveljaviti odločitev kanclerja, Scholzu stali ob strani. Z raketami taurus, ki lahko dosežejo tudi do 500 kilometrov oddaljene cilje, bi ukrajinske sile lahko izvajale napade globlje na ozemlje, ki ga zasedajo ruske sile, pa tudi na ozemlje Rusije same.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.