Poljski premier Mateusz Morawiecki je po tedne trajajoči napetosti z vladajočim taborom sporočil imena novih uradnikov. Za svojega namestnika je imenoval Jaroslawa Kaczynskega, vodjo vodilne poljske stranke Zakon in pravičnost (Pis), ki je konservativno stranko ustvaril skupaj z bratom Lechom Aleksandrom Kacynskim. Dvojčka Kaczynski sta več let oblikovala politiko Poljske, nekateri zahodni mediji so jima očitali, da kljub položaju, ki ga zasedata v politiki, iz ozadja vodita celotno državo. Predsedovanje stranke je Jaroslaw prevzel po tragični smrti brata leta 2010 in Poljsko preusmerjal k še večji ksenofobiji in konservativizmu, podobnemu Orbanovi Madžarski. V svoji politični karieri se je vedno zavzemal za ohranjanje in spoštovanje družinskih vrednot, zagovarjal krščansko vzgojo in nasprotoval pravicam istospolnih parov ter zahodni dekadenci. Leta 2015 je njegova stranka znova zmagala na parlamentarnih volitvah in od takrat Kaczynski velja za najpomembnejšega poljskega politika in prav tako enega najvplivnejših evropskih voditeljev. Morawiecki je ob imenovanju novega namestnika dejal, da bo prisotnost Kaczynskega okrepila vlado.
Iz vrst vladajoče stranke PiS izhaja tudi novi minister za izobraževanje, čigar imenovanje je povzročilo nemalo negodovanja med javnostjo na Poljskem. 43-letni Czarnek že nekaj časa javno nasprotuje LGBT-skupnosti. Junija je med nastopom na državni televiziji dejal: "Obvarovati se moramo pred LGBT-ideologijo in nehati poslušati ta idiotizem o človekovih pravicah ali enakosti. Ti ljudje niso enakovredni običajnim ljudem. Zaščititi moramo družine pred tovrstnimi korupcijami, pokvarjenostjo, popolnoma nemoralnim vedenjem."
Zaradi ene od izjav proti LGBT-skupnosti je zoper njega sprožen tudi disciplinski postopek na Katoliški univerzi v Lublinu, kjer deluje kot pravni strokovnjak. Kljub temu da je univerza poudarila, da se oddaljuje od Czarnekove izjave in z njim ne deli istega mnenja, je prejšnji teden na omenjeni univerzi postal profesor.
V svojem zagovoru je Czarnek trdil, da se je, ko je podal izjavo na televiziji, skliceval na fotografijo, ki jo je posnel v Los Angelesu, na katerem moški pred gejevskim barom razkazuje svoje genitalije. "To niso običajni ljudje," je dejal za spletno stran Onet. Avgusta je svoje nasprotovanje izrazil tudi na katoliškem radiu Maryja, kjer je povedal, da "ni dvoma, da ideologija LGBT, ki izhaja iz neomarksizma, izhaja iz istih korenin kot nemški nacizem, ki je odgovoren za vsa zla druge svetovne vojne. Levica tega ne vidi, da gre za popolnoma enako zadevo."
Lani je Czarnek, ko je bil vodja Lublinske province, podelil medalje tistim, ki so se borili proti "LGBT-ideologiji".
Tudi Slovenija za spoštovanje temeljnih človekovih pravic
Letos so zaradi epidemioloških razmer v Varšavi in drugih mestih na Poljskem odpovedali Parado ponosa, a so v odprtem pismu, ki ga je v koordinaciji z diplomatskim predstavništvom Kraljevine Belgije podpisalo 50 veleposlanikov, izrazili podporo tistim, ki skrbijo za ozaveščanje javnosti o vprašanjih, ki zadevajo lezbično, gejevsko, biseksualno, transspolno in interspolno skupnost. Podpisnik sporočila je tudi slovensko veleposlaništvo na Poljskem, ki se pridružuje prizadevanjem skupnosti k zagotoviti človekovih pravic LGBT in drugim osebam in poziva k odpravi diskriminacije na podlagi spolne usmerjenosti ali spolne identitete.
Poudarja dostojanstvo vsakega posameznika, ki je zapisano v Splošni deklaraciji o človekovih pravicah. Poziva k spoštovanju teh temeljnih pravic, ki vlade obvezujejo, da zaščitijo vse državljane pred nasiljem in diskriminacijo, in jim morajo zagotoviti, da uživajo enake priložnosti. Sporočilo je sklenilo z besedami, da bi morali vsi podpirati ta prizadevanja.
Na sovraštvo do LGBT-skupnosti in kršenja njihovih temeljnih pravic na Poljskem so opozarjali tudi na septembrski Paradi ponosa v Ljubljani. Ob tej priložnosti so v svojem javnem pismu zapisali, da tudi v Sloveniji opažajo posnemanje tovrstnih potez in javno simpatiziranje političnih predstavnikov s podobno retoriko kot na Poljskem.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.