Tujina

Nov plan obnove Petrinje: 'Prebivalci želijo mesto, kot je bilo pred potresom'

Petrinja, 15. 06. 2023 13.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mineva tretje leto, odkar je hrvaško Petrinjo stresel močan potres. A obnova še stoji, mesto pa propada. Več družin še vedno živi v kontejnerjih. V luči dolgotrajne (ne)obnove je Evropska banka za obnovo in razvoj le predstavila načrte trajnostne renovacije mesta.

Porušeno središče Petrinje
Porušeno središče Petrinje FOTO: Luka Kotnik

"Meščani Petrinje želijo mesto, kot je bilo pred potresom, a s tehnologijo 21. stoletja," so bili ob dogodku predstavitve načrtov trajnostne obnove jasni strokovnjaki. Kot zagotavljajo na Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD), bo pri sofinanciranju projekta pomagala japonska vlada, to pa pomeni, da bo obnova učinkovita. Predvsem si želijo obnoviti gospodarstvo in kulturne dejavnosti ter izboljšati demografijo. 

"Na žalost Japonsko skoraj vsak dan prizadene potres, zato imamo veliko izkušenj z obnovo, pa tudi s potresno odporno gradnjo in obvladovanjem tveganja nesreč," je povedal japonski veleposlanik na hrvaškem N. E. Iso Masato. Dodal je, da bo Japonska s svojim znanjem gradnje tudi preprečila, da bi se škoda ponovila.

Na predstavitvi načrta obnove mesta sta bili tudi direktorica EBRD za srednjo Evropo Victoria Zinchuk in županja Petrinje Magdalena Komes.

Obe sta prav tako kot japonski veleposlanik poudarili, da je končni cilj projekta zagotovitev trdnih temeljev za prihodnje projekte v mestu, predvsem pa urbane regeneracije. "Tudi dvig kakovosti življenja in spodbujanje lokalnega gospodarstva," je poudarila Zinchukova.

Za sestavo obnovitvenega načrta je hrvaška aktivirala tudi številne domače arhitekte in druge strokovnjake, ki so in bodo pomagali pri iskanju najboljših praks obnove, ki bi ustrezale lokalnemu prebivalstvu. 

Nato so govorniki skupaj predstavili dva možna scenarija, katerih ključna poteza je obnova zanemarjenih območij. Med temi je tudi prostor ob nekdanji železniški postaji v Petrinji, kjer vidijo veliko potenciala za izgradnjo zelene soseske. Oba scenarija bodo meščanom podrobneje predstavili v naslednjem tednu, poroča Dnevnik.hr.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Volčji pogled
15. 06. 2023 15.27
Na primeru Petrinje, Siska in nenazadnje Zagreba se vidi kaj je mali človek nasproti politike ter državne birokracije. Hrošček, ki vsi hodijo po njem, ko prihajajo volitve obljubljajo za glasove, ljudje pa umirajo v kontejnerjih ... še zlasti če nimajo "pravih krvnih zrnc".
borjac
15. 06. 2023 14.49
+8
Hrvaška je bogata država, samo iz turizma ima 20 milijard priliva, problem je pa en drugi, od kje pridejo prilivi se ve, kam pa odhajajo odlivi pa se ne ve, zato bodo Petrinje ostale iste do naslednjega potresa.
Butalec8
15. 06. 2023 14.41
+2
Ta hrvatija je se bolj propadla ko mi , teh par kolib še kr niso zaflikal