Tujina

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij

Bruselj, 28. 09. 2023 06.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

"Današnja izmenjava mnenj je močno prispevala k napredku v pogajanjih o krizni uredbi, ki je ključna v ciljni ravnini pogajanj o paktu o migracijah in azilu," je povedal Grande-Marlaska, čigar država trenutno predseduje Svetu EU.

Pojasnil je, da velika večina držav članic podpira zadnjo različico besedila stališča Sveta o uredbi. Dogovor pričakuje v naslednjih dneh.

Prepričanje, da se bo članicam uspelo dogovoriti v nekaj dneh, je izrazila tudi evropska komisarka Johansson. Poudarila je, da ni več velikih preprek.

Na zasedanju se je po neuradnih informacijah zapletlo predvsem zaradi nesoglasij med Nemčijo in Italijo. Berlin je pogajanja doslej blokiral, ker se ni strinjal s tem, da bi lahko države članice, ki bi se soočile z migrantskim pritiskom, znižale standarde njihove oskrbe. Nemčija je zdaj popustila, vendar pa naj se s predlogom po novem ne bi strinjala Italija.

Trenutnemu predlogu sicer nasprotujeta Madžarska in Poljska, glasovanja pa bi se vzdržale Slovaška, Nizozemska, Češka in Avstrija, navajajo viri pri EU.

Za potrditev je potrebna kvalificirana večina, kar pomeni najmanj 15 od 27 držav članic, ki skupaj predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalcev EU. Slovenija po besedah ministra Boštjana Poklukarja predlog podpira.

Države bi lahko podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji

Krizna uredba vključuje možnosti odstopanja od drugih pravil iz pakta o migracijah in azilu v primeru, da se katera od članic znajde pod velikim migracijskim pritiskom. Ta članica bi lahko podaljšala časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji, pa tudi znižala standarde v migrantskih centrih. Poleg tega bi se hitreje sprožil solidarnostni mehanizem za premeščanje migrantov v druge države.

Splošni pristop o uredbi bo podlaga za pogajanja z Evropskim parlamentom. Ta je zaradi nesoglasij med članicami glede krizne uredbe prekinil pogajanja o dveh drugih predlogih iz pakta o migracijah in azilu. Če bodo torej v prihodnjih dneh članice dosegle dogovor, bo to lahko privedlo tudi do nadaljevanja pogajanj o celotnem paktu.

Boštjan Poklukar
Boštjan Poklukar FOTO: Damjan Žibert

Poklukar: Notranji nadzor Avstrije je nezakonit ukrep

"Ne, notranji nadzor Republike Avstrije je še vedno nesorazmeren ukrep. Pravzaprav je tudi nezakonit ukrep," je minister odgovoril na vprašanje, kako gleda na navedbe Evropske komisije, da se je stanje v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo izboljšalo.

Pri tem je spomnil na 15-kilometrske kolone pred karavanškim predorom, v katerih so poleti stali tudi avtomobili avstrijskih družin.

"Notranja kontrola v tem trenutku res ni potrebna," je dejal Poklukar. Število nezakonitih prehodov slovenske meje z Avstrijo je namreč zanemarljivo nizko. Avstrijski nadzor poleg tega po ministrovih besedah povzroča tudi veliko gospodarsko škodo.

"Čudi me, da Evropska komisija, tudi gospa komisarka (Ylva Johansson), na ta ukrep ne gleda tako kot mi v Sloveniji," je poudaril.

Komisarka za notranje zadeve Johansson je vztrajala, da poročila, ki jih prejema, kažejo, da državi napredujeta pri iskanju boljših načinov, ki bi nadomestili nadzor na notranji meji. To bo kasneje predstavljeno tudi v uradnem poročilu, je povedala. Slovenijo je ob tem označila za eno od članic, ki so najbolj prizadete zaradi nadzora na notranjih mejah.

Nadzor na mejah s Slovenijo in Madžarsko je Dunaj uvedel leta 2015 na vrhuncu begunske krize. Od takrat ga na vsakih šest mesecev podaljšuje, pri čemer se trenutno podaljšanje izteče sredi novembra. Po neuradnih informacijah ga bodo podaljšali še za pol leta.

V Bruslju so sicer ta teden navedli, da je glede nadzora na meji med Avstrijo prišlo do določenega izboljšanja. Pri tem so izpostavili tesnejše sodelovanje oblasti, pa tudi zmanjšanje števila sistematičnih pregledov.

Kot je znano, Slovenija beleži močan porast nezakonitih prehodov meje s Hrvaško, zaradi česar je policija v sredo okrepila nadzor ob meji. Izvaja ga v obliki začasnih nadzornih točk, pri čemer ne gre za začasni nadzor na notranji schengenski meji, kakršnega Avstrija izvaja na meji s Slovenijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tocta345
29. 09. 2023 10.12
+1
Samo vozi v ljubljano na metelkovo
Bananistanec
28. 09. 2023 21.03
+2
Na meja ni bilo nadzora, ni, in ga tudi ne bo. zato pa Avstrijci to delajo namesto nas
mijavci
28. 09. 2023 20.13
Ravno zaradi takih kot je tale bo nadzor še zelo dolgo.
St. Gallen
28. 09. 2023 20.01
+1
zelel bi si, da obisce Svico in poizkusi pametovati
za naše
28. 09. 2023 19.58
+4
Tega 🤪kljukca pa res resno jemljejo ,sploh pa Avstrijci 🤣🤣🤣🤣Joj,joj ! Kar hrvateke poglejte ,kako nas upoštevajo ,ko vidijo te čudne slo.kljukce
St. Gallen
28. 09. 2023 19.53
+3
a vi to sorazmerno resno g Pokljukar
oježeš
28. 09. 2023 19.27
+6
Pokljukar, pusti Avstrijce, raje poštudiraj kaj je za narediti pri nas za obranitev slovenskih meja. Vsaka pametna država (vodilni v državi) najprej poskrbijo za svojo varnost, ne pa jokajo kaj delajo sosedje. Avstrijci že vedo zakaj delajo kot delajo, pri nas pa sprejmemo vse, ki prilezejo po grabnih, kanalih, gozdnih stezicah in kdo ve še kje. Če sami nismo sposobni zavarovati svoje države, ja kdo pa mislite da jo bo varoval?
Covid 19
28. 09. 2023 19.19
+3
Čiv, čiv, čiv.. Ko bodo evropejci hodili na morje, zaprimo pa mi meje, da bo 50 km kolone proti avstriji. Rabimo Orbana, ne naše solate za tako.
kiropraktik
28. 09. 2023 19.03
+3
Vidva z Tanjo bosta dirigirala Avstrijcem? Niso komunisti! Dirigiranja Venezueli, Koreji - Severni, Kubi !
kr nekdo
28. 09. 2023 18.57
+7
niso avstrici kot hrvatje
Harpuna
28. 09. 2023 18.52
+6
Prodana duša,grobar Slovenije bo govoril za druge,ki ščitijo svojo državo,da ga ni sram sploh se pokazati javnosti s takimi izjavami.
džonborno
28. 09. 2023 17.58
+6
Šesto leto se EU srenja pogovarja kaj z migranti. Nekateri so se v tem času že toliko udomačili, da plešejo v Slovenija ima talent. EU pa še vedno ne ve ali lahko pridejo ali pa bo treba koga tudi ustavit ali celo naterat nazaj. Včeraj sem dobil kazen iz Italije, ker sem vozil 94,5 km/h namesto 90. Se pravi EU kar se tiče svojih deluje in to kar precizno!
darlok
28. 09. 2023 17.55
+7
A ni v EU zakonih, da azilant lahko zaprosi za azil samo v državi, v katero je prišel v EU? Če je torej prišel v EU v Grčiji, lahko samo tam zaprosi za azil. Torej ni šans, da za prosi za azil pri nas, razen če je prišel po morju in vstopil v EU v Sloveniji.
Caseino123
28. 09. 2023 17.39
+7
5 let je bilo potrebnih, da ste jih mediji začeli naslavljati z migranti, ker po nobenem scenariju po prečkanju 5-10 varnih držav to niso begunci... 99% pa ne prihaja z vojnih območij....ampak bili so begunci, vojni prebežniki, slike žensk in otrok v vsakem mediji...vsak policist ali vojak, ki je bil 2015 na meji pa je znal povedati kako mediji in begunci družno načrtujejo fotografije, nato fotograf pripopa še črno-bel filter in zgodba je povsem drugačna od realne slike.
Tapravaslovenka
28. 09. 2023 17.33
+5
Kakšne razprave? Naj mene povabijo tja v parlament, da jim predstavim najbolj učinkovito metodo preprečevanja ilegalnih prehodov. Lahko bi zadevo uredili že takrat, ko se je vse skupaj začelo - čakati bi jih morala dobro opremljena vojska in policija z vsemi pooblastili, ne pa da jih je na meji čakal Rdeči križ in jim delil pakete, ker so "begunci" ubogi.
Harpuna
28. 09. 2023 15.22
+5
Kaj hodi Pokljukar klečeplaziti tja,zopet samo strošek,ker ko pride nazaj bo z uhami dol pokorno povedal,da moramo še naprej uvažati ilegalce in jih hraniti na naš račun.Tega in ostale grobarje Slovenije bomo morali sami odstaviti,drugače nam sledi pogrom.
mmickica
28. 09. 2023 15.10
+6
Pa kaj imajo tu toliko za razpravljat? Kdor pride nezakonito, brez dokumentov in tam, od koder prihaja ni vojne, zasuk v levo in pot pod noge. Lahko pa jih tudi zapeljemo z ladjami, celo z letali bi bilo ceneje, kot da so pri nas. To ni nobena delovna sila, teh ne rabimo! Naj gredo v njim podobne drzave, kot so Saudova Arabija, Arabski Emirati, Katar... Aja, tam jih ne zelijo?! Ze vedo, zakaj.
manga
28. 09. 2023 14.47
+5
V Bruselj jih je sklical gospodar (ZDA) in jim bo dal nove smernice glede migracij.
WATCH-MAN1.9
28. 09. 2023 12.25
+3
Kar naj osvojijo eu.
niktalop
28. 09. 2023 11.27
+6
Dokler bodo samo govorili o nezakonitih migracijah do takrat bo ilegalcev vedno več. Takoj ko se jih bo vračalo na njihovo celino se bo invazija prenehala.