Nosečnica je za ogromen maligni tumor na možganih otroka izvedela na magnetni resonanci v bolnišnici Sveti Duh v Zagrebu. Možnosti, da bo otrok po rojstvu preživel, so izjemno majhne, če bo, pa se v najboljšem primeru ne bo mogel normalno razvijati.
"Zdravnica mi je rekla, da bo otrok, če preživi, imel hude poškodbe možganov oziroma bo živel kot rastlina. Ničesar od tega ni napisala. Pisno sem dobila samo diagnozo, da ima progresivni tumor, ki raste in pritiska na male možgane," je nosečnica povedala za hrvaški časnik 24sata.
Dodala je, da je na diagnozo čakala vse od 19. aprila. Ko je diagnozo dobila, pa se je odločila za splav. Zdravniki, na katere se je obrnila, so ji dejali, da ta po desetem tednu ni mogoč, čeprav zakon v določenih primerih predvideva tudi izjeme.
To je v sredo po razkritju njenega primera potrdil tudi hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš. "Vsaki ženski na Hrvaškem mora biti omogočena prekinitev nosečnosti tudi po izteku desetih tednov, če za to postajajo medicinski razlogi," je sporočil in opozoril zdravstvene ustanove, da morajo točno in v ustreznem času obvestiti paciente o njihovih pravicah in možnostih.
39-letna nosečnica se je odločila, da če ne bo mogla opraviti splava na Hrvaškem, to storila v Sloveniji. Po njenih besedah je v Sloveniji odnos diametralno nasproten od Hrvaške. "Tam so mi dali podrobna navodila, polni so spoštovanja, človeški so, njihov odnos je neopisljivo drugačen in ni nobenih problemov," je pojasnila.
Njena odvetnica Vanja Jurić je ob tem dodala, da je Slovenija rešitev samo, če ne bo uspela njihova pravna bitka na Hrvaškem. Splav je sicer na Hrvaškem zaradi ugovora vesti zdravnikov vse težje dostopen.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.