"Dejstvo je, da so ključne teze, oblikovane v povsem nevarno idejo, dane na papir," je v odzivu po poročanju makedonske tiskovne agencije MTI sporočilo neprofitno združenje makedonskih veleposlanikov in nekdanjih zunanjih ministrov. Ob tem so dodali, da naj bi neuradni dokument poslala Slovenija in njen premier pred slovenskim prevzemom predsedovanja EU v drugi polovici letošnjega leta.
Svet makedonskih veleposlanikov je še posvaril, da je v dokument vključena večina balkanskih držav, polnopravnih članic Nata in morebitnih novih članic EU, sam dokument pa "projicira razmere, ki se ne smejo in jih ni mogoče reševati v izoliranih evropskih krogih in/ ali pisarnah nekoga". Opozoril je tudi, da bi lahko bil non-paper "nevarna igra", ki lahko sproži "katastrofalen plaz".
Logar: Razprava ne koristi BiH in ne Sloveniji
Na razpravo o domnevnem dokumentu se je danes odzval slovenski zunanji minister Anže Logar. "Jaz lahko še stokrat zanikam, a če vsakič znova sprašujete in če ima moje stališče kakšen drugačen odmev, s tem dodatno prispevate k oživljanju te razprave, ki ne koristi ne BiH in še manj Sloveniji. V tem pogledu mora vsak sam pri sebi oceniti, kaj mu je bolj v interesu, ali voditi politično propagando ali delati vse, kar je v njegovi moči, da Slovenija dobro opravi predsedovanje in doseže napredek na področju Zahodnega Balkana," je dejal Logar.
Minister je povedal, da ga danes na virtualnem zasedanju zunanjih ministrov EU ni nihče vprašal o tem neuradnem dokumentu, ki je minuli teden dvignil veliko prahu. Zasedanje je bilo virtualno, z jasnim dnevnim redom, tako da takšnega vprašanja niti ne more biti. Niti ni tega vprašal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell, je pojasnil Logar.
Ob tem je izrazil veselje, da bodo ministri maja na fizičnem srečanju razpravljali o Zahodnem Balkanu, saj da je smiselno, da je ta razprava v fizični obliki. Razprava zunanjih ministrov o Zahodnem Balkanu je bila predvidena v tem mesecu, a so jo preložili. V Bruslju pojasnjujejo, da je razlog želja, da je razprava o regiji fizična, ne virtualna.
Na vprašanji, ali je Slovenija kakor koli sodelovala pri nastajanju dokumenta in ali se on kot zunanji minister strinja z njegovo vsebino, je Logar odgovoril, da je predsednik vlade Janez Janša v pogovoru s predstavnikom bosanskih oblasti jasno zanikal obstoj tega dokumenta in da je tudi predsednik republike Borut Pahor povedal, da tega dokumenta ni videl. "Tako da težko od mene pričakujete še kakršno koli dodatno sporočilo," je dodal.
Poleg tega je minister pozval, naj se vsak, ki "dodatno kuri to temo, ki širi neresnice ali polresnice", sam vpraša o posledicah. Posledice so po Logarjevih besedah zagotovo razvidne tudi na terenu. Pri tem je minister dejal, da so mediji poročali, da so pred slovenskim veleposlaništvom skandirali in protestirali posamezniki iz skrajnih skupin ter da se pojavljajo spletne skupine, ki pozivajo k bojkotu izdelkov iz Slovenije.
Logar je komentiral tudi izjave albanskega premierja Edija Rame v povezavi z non-paperjem. Po ministrovih besedah je Rama dejal zgolj to, da se je o vprašanjih Zahodnega Balkana pogovarjal z Janšo, kar da je logično.
Številni odzivi
T. i. non-paper o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu, o obstoju katerega se je v preteklih dneh ugibalo in sproža številne odzive zlasti v regiji, je minuli teden objavil portal Necenzurirano. Kdo ga je spisal, ni razvidno, del vsebine pa naj bi po informacijah portala nastal v Budimpešti. Mediji v BiH so poročali, da naj bi dokument slovenski premier Janez Janša posredoval v Bruselj, med drugim pa vključuje ideje o razdružitvi BiH.
Janša je minuli petek bošnjaškega člana predsedstva BiH Šefika Džaferovića v telefonskem pogovoru obvestil, da ne obstaja non-paper, ki bi ga bilo mogoče povezati s slovensko vlado in bi vseboval spremembe meja ali spodkopaval ozemeljske celovitosti BiH. Džaferović pa je za Euronews ocenil, da je non-paper očiten poskus destabilizacije države. "Ta dokument je prebudil upravičene strahove v BiH in pokazal, da secesionistične sile pričakujejo kakršnkoli signal iz EU, da bi lahko znova zagnale svoj krvavi pohod."
Džaferović meni, da ideje ne prihajajo iz uradnega Bruslja, temveč iz radikalnih krogov, ki poskušajo prikazati svoje "retrogradne ideje kot evropske". Kakršnokoli spreminjanje meja na etničnih osnovah, bi vodilo k destabilizaciji, ne samo BiH, ampak tudi regije in celotne Evrope, je dejal Džaferović.
Medtem pa je obstoj spornega zemljevida v oddaji Volitve 2021 potrdil albanski premier Edi Rama. Novinar se je v oddaji namreč navezal tudi na non-paper slovenskega premierja, ki govori tudi o ideji Velike Hrvaške in Velike Albanije, ter v zadnjih dneh močno odmeva v Evropi. "Ste vi to videli? Vam to kaj pomeni, gre za državo Evropske unije, ki je poslala v Bruselj tako idejo," je Ramo vprašal novinar, na kar je premier odgovoril, da "je to videl in tudi govoril z njim". Na nadaljnje vprašanje, s kom natanko je govoril, je Rama priznal: "S predsednikom vlade Slovenije že pred časom."
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ostro obsodil idejo velike Albanije, pri tem pa ni omenjal hkratnega povečanja srbskega teritorija, ki je prav tako omenjen v neuradnem dokumentu. "Govorice o veliki Albaniji niso nič novega. Vedno smo opozarjali naše evropske in Nato partnerje, naj zavrnejo širjenje tovrstne retorike," je dejal Lavrov. Ob tem je opozoril, da gre za zelo nevarno igro in poudaril, da še vedno nihče ni razveljavil resolucije ZN 1244. Kot pravi tovrstne ideje spodkopavajo omenjeni zavezujoči mednarodni dokument.
KOMENTARJI (792)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.