"Jasno je, da moramo za prihodnje generacije ukrepati zdaj in zelo hitro," je dejal nagrajeni Giorgio Parisi v izjavi po razglasitvi Nobelovih nagrajencev. Prepričan je, da so nujne jasne odločitve pri spopadanju s problematiko segrevanja ozračja.
Letošnja Nobelova nagrada za fiziko gre sicer v roke japonsko-ameriškemu znanstveniku Syukuri Manabeju, Nemcu Klausu Hasselmannu in Italijanu Giorgiu Parisiju za njihov prispevek k vzpostavljanju podnebnih modelov in razumevanju kompleksnih fizikalnih sistemov, o čemer smo danes že poročali.
Parisija so izbrali, saj so njegova odkritja med najpomembnejšimi prispevki k teoriji kompleksnih sistemov. Okoli leta 1980 je našel skrite vzorce v neurejenih kompleksnih materialih. Omogočajo razumevanje in opisovanje številnih različnih in na videz povsem naključnih materialov ter pojavov ne le v fiziki, ampak tudi na drugih, zelo različnih področjih, kot so matematika, biologija, nevroznanost in strojno učenje, so razložili predstavniki organizacije Nobelova nagrada na svoji spletni strani.
Syukuro Manabe in Klaus Hasselmann pa sta položila temeljni kamen za poznavanje podnebja Zemlje in raziskovala, kako nanj vpliva človeštvo.
Prejemniki si bodo razdelili 10 milijonov švedskih kron (nekaj manj kot milijon evrov) nagrade. Manabe in Hasselmann bosta prejela po četrtino nagrade, drugo polovico pa bo prejel Parisi. Podelitev nagrad bo 10. decembra, na obletnico smrti ustanovitelja denarnega sklada Alfreda Nobela.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.