Nizozemska je ena najbolj liberalnih držav, kar se tiče istospolnih porok. Bila je prva država, ki je leta 2001 uzakonila istospolno poroko. Z izdajo knjige "Amalija, dolžnost kliče", ki jo je napisal Peter Rehwinkel, pa se je pojavilo vprašanje, kako je z istospolnimi porokami članov kraljeve družine. To vprašanje je vlada problematizirala že leta 2000 in, kot navaja avtor, prepovedovala istospolne poroke članov monarhije. Oziroma bi z istospolno poroko ti izgubili možnost, da zasedejo kraljevi prestol.
Temo istospolnih porok članov monarhije so obravnavali tudi v parlamentu. Premier Mark Rutte je bil jasen, da so se časi spremenili in da z istospolno poroko prestol ne sme biti ogrožen. To pomeni, da bi se lahko 17-letna prestolonaslednica Catharina-Amalia poročila z moškim ali žensko in še vedno postala naslednja kraljica, ne glede na izbiro partnerja oziroma partnerke.
Kraljeva poroka pa vseeno potrebuje odobritev parlamenta. V preteklosti so se člani monarhije že odrekli svojemu nasledstvu, da so se lahko poročili brez dovoljenja.
Vendar pa je še vedno nerazjasnjen status morebitnih otrok iz potencialne istospolne kraljevske poroke, saj nizozemska ustava določa, da je dedovanje strogo vezano na dedno poreklo.

Knjiga "Amalija, dolžnost kliče", sicer govori o 17-letni hčerki kralja Willema-Alexandra, o zasebnem življenju princese je malo znanega. Princesa se je letos odločila, da ne bo sprejela 1,6 milijona evrov letnega dodatka, ki bi ji pripadal ob polnoletnosti. Zaradi zajetne žepnine bi se namreč počutila "neprijetno", navaja The Guardian.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.