Po besedah direktorja klinike Dragana Milića je bilo v začetku leta na čakalni listi za operacije srca in ožilja 149 bolnikov. Zdaj jih je le še 42. Na operacije, na katere je bilo še lani treba čakati tri, štiri, včasih tudi šest mesecev, zdaj ni več treba čakati. "Noben pacient, ki bo prišel do anesteziološke ambulante, ne bo čakal na operacijo več kot 5 ali 15 dni," je zapisal in dodal, da se zdravstveno osebje z današnjim dnem vrača na redni urnik dela.
Kot poročajo srbski mediji, so zdravniki niške kardiokirurgije decembra lani svoje nadrejene prosili, da jim omogočijo prostovoljno delo ob koncih tedna, da bi zmanjšali čakalne vrste, ministrstvo za zdravje, UKC in Republiški sklad za zdravstveno zavarovanje pa so prosili, da jim zagotovijo material za delo. A ker jim ministrstvo in uprava Kliničnega centra nista prisluhnila, so se zdravniki samoiniciativno odločili, da svoj načrt uresničijo.
"V teh 100 dneh je bilo skupno opravljenih 248 operacij, lani v enakem časovnem obdobju pa 117. Samo v marcu letos je bilo opravljenih neverjetnih 98 operacij. Število hospitaliziranih v prvih treh mesecih lani je bilo 145, letos pa celo 353! Število ambulantnih pregledov za obdobje januar–marec letos je bilo 3014, lani pa 1467. Tako se je v primerjavi z lanskim letom podvojilo število operacij, število pregledov in število hospitalizacij ... Le umrljivost je ostala enaka – pod 2 odstotka (1,98 %), vključno z nujnimi primeri," je uspehe nanizal direktor niške kardiokirurgije.
Posebej je izpostavil, da noben bolnik, ki je bil operiran med vikendom, ni umrl in da se domneva, da osebje med vikendom izgubi koncentracijo in se poslabša kakovost dela, ni izkazala za pravilno.
Poudaril je, da je ponosen na celotno osebje klinike, ki je vztrajno in nesebično zdržalo ta izjemno hud tempo dela, da bi izpolnilo dano obljubo o odpravi čakalnih vrst. "Ker njihovo delo ob vikendih ni bilo plačano, so dokazali, da obstajajo pomembnejše stvari od denarja – to je skrb za bolnika. Skrb za tiste ljudi, s katerimi živimo, ki jih morda srečamo v mestu in se niti ne zavedamo, da potrebujejo pomoč."
Zahvalil se je pristojnim, ki so jim zagotovili dovolj materiala, in opozoril, da uradne odobritve za dodatno delo nikoli niso dobili.
Poleg upanja, da bodo zdaj na kliniki obnovili dotrajano opremo in zaposlili več kadra, Milić opozarja tudi na dejstvo, da se je v primerjavi z lanskim letom zmanjšalo število anesteziologov, tudi higienikov in reševalcev, kar po njegovem mnenju lahko potencialno resno ogrozi rezultate dela in dejstvo, da na kliniki skorajda ni pooperativnih okužb.
Vesel je tudi, ker so njihovi pacienti dobili novo priložnost uživati življenje s svojimi najdražjimi ... "In seveda, če bo v prihodnje večji naval pacientov, ki ne morejo biti vsi operirani ob delavnikih, bomo spet delali tudi ob vikendih brez denarnega nadomestila, da bodo tudi oni ustrezno in pravočasno operirani," je še obljubil.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.