"Pretentala si me, da sem se poročil s tabo, saj nisi devica. Nihče se ne bi poročil s tabo, če bi poznal resnico." To je ženi Maryam rekel mož, potem ko sta prvič imela spolni odnos.
Poskušala ga je pomiriti, da čeprav ni krvavela, še nikoli ni imela spolnega odnosa. Kljub temu ji ni verjel in jo prosil, da pridobi dokazilo o deviškosti.
To v Iranu ni redkost. Ko se ženske zaročijo, jih gre veliko k zdravniku, kjer opravijo test, ki dokazuje, da še nikoli niso imele spolnih odnosov. Po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije je testiranje deviškosti neetično in nima nobene strokovne podlage.
V Maryaminem potrdilu je bilo navedeno, da je njena deviška kožica takšna, da pri prvem spolnem odnosu morda ne bo krvavela.
"To je prizadelo moj ponos. Ničesar nisem naredila narobe, vendar me je mož ves čas žalil," je dejala. "Tega nisem mogla več prenašati, zato sem vzela tablete in poskušala narediti samomor." Na srečo so jo pravočasno odpeljali v bolnišnico in zato je preživela. "Nikoli ne bom pozabila teh temačnih dni. V tem obdobju sem izgubila 20 kilogramov."

Vse več pozivov k odpravi te prakse
Zgodba Maryam je zgodba številnih žensk v Iranu. Biti devica pred poroko je za mnoga dekleta in njihove družine še vedno ključnega pomena. Gre za vrednoto, ki je globoko zakoreninjena v kulturni konservativnosti, poroča BBC.
V zadnjem času pa se je to začelo spreminjati. Ženske in moški po vsej državi se borijo za odpravo testiranja deviškosti.
Novembra lani je spletna peticija v enem mesecu prejela skoraj 25000 podpisov. To je bilo prvič, da se je v Iranu toliko ljudi odkrito uprlo testiranju deviškosti.
"To je ponižujoče in krši zasebnost," pravi Neda. Ko je bila 17-letna študentka v Teheranu, je izgubila nedolžnost s svojim fantom. "Bila sem panična in prestrašena. Kaj bi se zgodilo, če bi to izvedela moja družina?"
Neda se je zato odločila, da si s kirurškim posegom zašije himen. Ta postopek tehnično ni nezakonit, vendar ima tam nevarne družbene posledice, zato ga nobena bolnišnica ne želi opraviti, zato je Neda poiskala zasebno kliniko, ki je poseg opravila na skrivaj - za visoko ceno. "Porabila sem vse prihranke. Prodati sem morala svoj prenosni računalnik, mobilni telefon in zlati nakit," pravi. Podpisala je tudi dokument, s katerim je prevzela polno odgovornost, če bi pri posegu šlo kaj narobe. Postopek je trajal približno 40 minut, vendar bo za okrevanje potrebnih več tednov.
"Trpela sem velike bolečine in nisem mogla premikati nog." Celotno zadevo je skrivala pred starši.
Na koncu se je izkazalo, da je bilo to, kar je prestala, zaman. Leto pozneje je spoznala nekoga, ki se je želel poročiti z njo. Ko pa sta imela spolni odnos, ni krvavela. Postopek je bil neuspešen. "Moj fant me je obtožil laganja in me zapustil."
Pritisk družine
Kljub temu, da je Svetovna zdravstvena organizacija obsodila testiranje deviškosti kot neetično in brez vsake strokovne podlage, se ta praksa še vedno izvaja v več državah, vključno z Indonezijo, Irakom in Turčijo.
Iranska zdravstvena organizacija trdi, da testiranje deviškosti izvajajo le v posebnih okoliščinah, kot so sodni primeri in obtožbe posilstva.
Vendar pa še vedno večino prošenj za dokazilo o deviškosti vložijo pari, ki se nameravajo poročiti. Zato se, pogosto v spremstvu mater, obračajo na zasebne klinike.
Ginekolog ali babica opravita test in izdata potrdilo. V njem je navedeno ime in priimek ženske, ime njenega očeta, njena osebna izkaznica in včasih tudi njena fotografija. V dokazilu je opisano stanje njene maternične sluznice, in če je dekle devica, se na koncu navede izjava: "To dekle je devica."
V bolj konservativnih družinah dokument podpišeta dve priči - običajno je ena od njih mati.
Dr. Fariba že vrsto let izdaja dokazila. Priznava, da je to ponižujoča praksa, vendar verjame, da pomaga številnim ženskam. "Družine izvajajo pritisk. Včasih zato za par lažem. Če sta pred poroko že imela spolni odnos, bom pred njunima družinama rekla, da je ženska še devica."
Toda za mnoge moške je poroka z devico še vedno temeljnega pomena.

Dvojna merila
"Če dekle izgubi deviškost pred poroko, ne more biti vredna zaupanja. Moža lahko zapusti zaradi drugega moškega," pravi Ali, 34-letni električar iz Širaza. Pravi, da je sam imel spolne odnose z desetimi dekleti. "Nisem se mogel upreti," pravi.
Strinja se, da so v iranski družbi dvojna merila, vendar pravi, da ne vidi razloga, da bi se oddaljil od tradicije.
Kljub vse številčnejšim demonstracijam proti testiranju deviškosti mnogi menijo, da popolne prepovedi te prakse s strani vlade in zakonodajalcev v kratkem ne bo, saj je nazor tako globoko zakoreninjen v iranski kulturi.
Upanje za prihodnost
Štiri leta po poskusu, da bi si vzela življenje, in po življenju z možem je Maryam na sodišču končno uspelo doseči ločitev. Pred nekaj tedni je postala samska. "Zelo težko bom spet zaupala moškemu," pravi. "V bližnji prihodnosti si ne predstavljam, da bi se poročila."
Skupaj z več deset tisoč drugimi ženskami je tudi ona podpisala eno od vse številnejših spletnih peticij za ukinitev izdajanja dokazil o deviškosti.
Čeprav ne pričakuje, da se bo kmalu kaj spremenilo, verjame, da bodo ženske v Iranu nekoč bolj enakopravne. "Prepričana sem, da se bo to nekega dne zgodilo. Upam, da v prihodnosti nobenemu dekletu ne bo treba doživeti tega, kar sem doživela jaz."
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.