Otok Heard in otočje McDonald sta med najbolj oddaljenimi kraji na svetu. Dostopna sta le z dvotedensko plovbo z ladjo iz avstralskega Pertha. Gre za povsem neposeljeni območji, na kateri je človek nazadnje stopil pred skoraj 10 leti, poroča Guardian.
Otoki sicer uradno spadajo pod Avstralijo, a so na seznamu, ki ga je objavila Bela hiša, navedeni ločeno kot država.
Na Trumpovem seznamu so se znašli tudi Kokosovi (Keelingovi) otoki, Božični otok in otok Norfolk. Vsi otoki so avstralska ozemlja.
Majhen otok Norfolk v južnem Pacifiku šteje 2188 prebivalcev in je oddaljen približno 1600 kilometrov od Sydneyja. Washington je zanj določil 29-odstotno carino, kar je 19 odstotnih točk več kot za Avstralijo.

Leta 2023 je otok v ZDA izvozil za 655.000 ameriških dolarjev (skoraj 600.000 evrov) blaga, največji delež je predstavljala obutev iz usnja, kažejo podatki Observatorija ekonomske kompleksnosti. Toda skrbnik otoka George Plant podatkom oporeka. "Ni znanega izvoza z otoka Norfolk v ZDA in nobenih carin oz. znanih trgovinskih ovir za blago, ki prihaja na otok," je komentiral za Guardian.
Otok Norfolk je prejel 29-odstotno carino. "Nisem povsem prepričan, da je otok trgovinski tekmec ogromnemu ameriškemu gospodarstvu, vendar to samo kaže na to, da nikjer na svetu nisi varen pred (ameriškimi, op. a.) carinami," je komentiral avstralski premier Anthony Albanese.

Podatki o izvozu z otoka Heard in otočja McDonald so še bolj nenavadni. Kot rečeno, na otokih ne živi nihče, prav tako ni nobenih zgradb. Kljub temu pa so ZDA po podatkih Svetovne banke leta 2022 od tam uvozile za 1,4 milijona ameriških dolarjev (1,28 milijona evrov) izdelkov. Katerih, ni jasno. Guardian je za komentar prosil Belo hišo in avstralske oblasti, a še ni prejel odgovorov.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.