Francoske oblasti so število smrtnih žrtev sinočnje tragedije iz prvotnih 31 znižale na 27. Gre za 17 moških, sedem žensk, med katerimi je bila ena celo noseča, in tri otroke, je sporočilo tožilstvo v Lillu. Večinoma naj bi šlo za iranske ali iraške Kurde.
Dve osebi so uspeli rešiti in sta zaradi podhladitve v kritičnem stanju. Eden od njiju je Somalijec, drugi Iračan.
Policisti aretirali pet osumljencev
Francoski notranji minister Gerald Darmanin je danes potrdil, da so zaradi tihotapljenja ljudi čez Rokavski preliv aretirali pet osumljencev – štiri že v sredo, enega pa danes. Avtomobil petega osumljenca je bil registriran v Nemčiji, osumljenec pa naj bi v Nemčiji tudi kupil napihljive čolne, je pojasnil za televizijo RTL.
Tožilstvo v Lillu je že odprlo kazensko preiskavo proti peterici zaradi suma uboja in povzročanja telesnih poškodb, članstva v kriminalni združbi in pomoči pri nezakonitem prečkanju meja.
Vzrok za nesrečo še ni znan. Spletni portal La Voix Du Nord poroča, da je čoln z migranti potonil potem, ko ga je zadela večja ladja. Darmanin pa je čoln opisal kot izjemno krhko dolgo napihljivo plovilo, ki je pogosto posebej prirejeno za kriminalne združbe, ki tihotapijo ljudi. Zdelo se je, da je bil zelo slabo napihnjen, je dejal.
'Francija ne bo dovolila, da Rokavski preliv postane pokopališče'
Francoski predsednik Emmanuel Macron in britanski premier Boris Johnson sta se v sinočnjem telefonskem pogovoru zavezala, da bosta državi okrepili boj proti morebitnim smrtonosnim prehodom na tej migrantski poti proti Angliji. "Oba voditelja sta bila jasna, da je (...) tragična izguba življenj močan opomnik, da je ključnega pomena ohraniti vse možnosti za ustavitev teh smrtonosnih prehodov in zlomiti poslovni model kriminalnih združb," je dejal tiskovni predstavnik britanske vlade.
"Francija ne bo dovolila, da Rokavski preliv postane pokopališče," je zatrdil Macron. Obljubil je, da bo storjeno vse, da se najdejo in obsodijo odgovorni za brodolom ob obali Calaisa. Johnsona je opozoril tudi, naj "ne izkorišča" migrantske krize za nabiranje političnih točk. Obe državi imata skupno odgovornost za reševanje problema in Macron pričakuje, da bosta tudi polno sodelovali pri tem, so sporočili iz Elizejske palače.
Francoski premier Jean Castex je le nekaj ur po nesreči sklical krizni sestanek, na katerem z ministri razpravljajo o odzivu na tragedijo. Tudi Johnson je zaradi razmer v prelivu sklical odbor za izredne razmere Cobra, v katerem so sodelovali predstavniki vlade, policije in obveščevalnih služb. Po seji je dejal, da je pretresen, zgrožen in globoko užaloščen zaradi izgube življenj na morju. Poudaril je, da bo Združeno kraljestvo storilo vse, da ustavi tihotapske tolpe.
Britanski minister za priseljevanje Tom Pursglove je za BBC povedal, da je bil to zelo depresiven dan, ki se ga je vedno bal. "Dejstvo je, da ljudje ne bi smeli svojih življenj polagati v roke zlobnih tihotapcev, da bi zapustili varne države in prišli v Združeno kraljestvo!" Jasno sporočilo današnjega dne pa je, je še dodal, da moramo podvojiti svoja prizadevanja in sodelovati pri reševanju tega problema. "V preteklosti smo že ponudili pomoč pri skupnih patruljah in resnično upam, da bodo Francozi ponovno preučili našo ponudbo."
Sinoči se je v pristanišču v Calaisu zbralo nekaj ljudi, ki so z vigilijo in manjšim protestom francoske in britanske oblasti pozvali k boljšemu ravnanju z migranti. Drug za drugim so se tudi vrstili pogrebni avtomobili, ki so odvažali trupla migrantov, poroča BBC.
Mednarodna organizacija za migracije je sporočila, da gre za nesrečo z največjim številom žrtev v Rokavskem prelivu od leta 2014, ko so začeli zbirati podatke.
Britanski Rdeči križ je dogodek označil za "resnično srce parajoč" in vlado pozval, naj tem ljudem ne otežuje, pač pa olajša postopek za pridobitev azila. "Nihče ne bo ogrožal svojega življenja, razen če je popolnoma obupan in čuti, da nima drugih možnosti," je poudaril izvršni direktor Mike Adamson.
'Razmere v taboriščih so tako slabe, da so pripravljeni tvegati življenja'
Humanitarni delavci ob tem opozarjajo na slabe razmere v migrantskih taboriščih vzdolž francoske severne obale. Maëlys Cossart, članica organizacije Solidarity Border, ki pomaga v kampih pri Drunkirku, pravi, da jo je tragedija v Rokavskem prelivu pretresla, a nad njo ni presenečena. "Razmere v migrantskih kampih so tako slabe – in vedno bolj hladno je – da so ljudje pripravljeni tvegati svoja življenja." Ko se pogovarja z njimi, ji pripovedujejo o žalosti in strahu ter o svoji odločenosti, da dosežejo Združeno kraljestvo. Tja si želijo priti, ker mislijo, da bodo imeli več možnosti, da bi našli delo in se ponovno združili s svojimi družinskimi člani.
V zadnjih dneh so sicer francoske oblasti porušile več migrantskih taborišč in obljubile, da bodo tam živeče migrante nastanile v novih.
'Bijemo izgubljeno bitko'
Franck Dhersin, podpredsednik sekcije za promet v regiji Hauts-de-France, v kateri ležita pristanišči Calais in Dunkirk, pa je za BBC World Tonight povedal, da organi pregona v tej zadevi pravzaprav bijejo izgubljeno bitko. "Policija in žandarmerija vsak dan ustavita na stotine čolnov, a teh je ogromno. Ob obali med Boulogne-sur-Mer in Dunkirkom je nemogoče ustaviti vse, gre za 100 kilometrov obale! Pa tudi če jih ustavimo, dan pozneje poskušajo znova in se spet odpravijo na pot. Nemogoče jim je reči: Ne prečkajte Rokavskega preliva, prepovedano je, prenevarno je. Oni imajo samo en cilj – priti v Anglijo!"
Južna obala Anglije se sicer že nekaj mesecev sooča z rekordnimi prihodi migrantov, ki prečkajo Rokavski preliv. Po navedbah britanskih oblasti je letos v prvih desetih mesecih Rokavski preliv prečkalo približno 22.000 beguncev in migrantov.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.