Voditelji držav – Francije, Nemčije, Velike Britanije, Španije, Portugalske, Nizozemske, Norveške, Srbije, Grčije, Romunije, Albanije, Ukrajine, Indonezije, Južne Koreje, Fidžija, Južne Afrike, Kenije, Ruande, Senegala, Tunizije, Čila, Kostarike, Trinidada in Tobaga – se strinjajo, da covid-19 predstavlja največji izziv vse od druge svetovne vojne. Slovenije torej ni med njimi, prav tako med njimi ni svetovnih velesil, kot so ZDA, Kitajska, Rusija in Japonska.
"Ni vprašanje, ali, ampak kdaj nas čaka nova pandemija," pravijo in "tokrat se je pokazalo, da nihče ni varen, dokler nismo vsi varni." Njihovo pismo je bilo danes objavljeno v več svetovnih časnikih.
Poudarjajo, da je cilj jasen: združiti države in preprečiti izolacionizem in nacionalizem ter nasloviti izzive, ki jih lahko premagamo le s skupnimi močmi.
Voditelji menijo, da moramo biti v prihodnje bolje pripravljeni in predvideti morebitne nove pandemije. "Covid-19 je izkoristil naše slabosti in razdeljenosti, zdaj moramo izkoristiti priložnost in stopiti skupaj kot globalna skupnost," pozivajo.
Idejo o tovrstni pogodbi, ki bi med drugim v pandemijah zagotavljala univerzalen in pravičen dostop do cepiv, zdravil in testiranja, je lani v Združenih narodih in na vrhu skupine G20 prvi predstavil predsednik Evropskega sveta Charles Michel.
Sporočilo voditeljev prihaja kmalu za tem, ko je evropski komisar za notranji trg Thierry Breton sporočil, da Evropska unija ne bo dovolila nobenega izvoza cepiva britansko-švedskega podjetja AstraZeneca proti covidu-19, dokler to podjetje ne bo izpolnilo svojih obvez do držav članic EU.
AstraZeneca je EU za prvo četrtletje po Bretonovih besedah obljubila 120 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, sedaj pa naj bi EU dobila le 30 milijonov odmerkov. "Smo v pogovorih s podjetjem, da bi razumeli, kaj se je zgodilo," je dodal evropski komisar.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.