Brezskrbno poležavanje na plaži, namakanje v morju, jahanje valov z vodnim skuterjem ... V Supetarju na Braču je iz dneva v dan bolj živahno, številni tuji turisti pa ob tem pozorno spremljajo, kako jim dopust tanjša denarnico. Da so se cene od uvedbe evra precej zvišale, na primer opaža norveški turist Cato. "To je verjetno opazilo veliko ljudi. Ampak mi se vračamo, prihajamo zaradi sonca," pove.
A ponudniku vodnih športov se višanje cen ne zdi sporno. "Sledimo inflaciji, vse cene smo dvignili za približno 10 odstotkov," pravi koncesionar na plaži v Supetarju Robert Škegro ter dodaja, da dražjih cen ni nihče opazil. Za najem ležalnika je treba pri Škegru odšteti šest evrov, vendar pa cen pri tem niso zvišali.
Za odtenek dražji je tudi sladoled. "Imamo dve skrinji, v vsaki pa je svoja ponudba sladoleda. Tista, ki je malo bolj ekskluzivna, je dražja," prizna natakar Leon Rajić. Cena kepice dražjega sladoleda stane dva evra in pol, cenejšega pa dva evra.
Kdor želi potešiti lakoto s pico, bo zanjo odštel od 10 do 14 evrov. "Naši gosti so več kot zadovoljni, nenehno se vračajo. Gost, ki pride k nam enkrat, se večkrat vrne," pa ocenjuje gostinec v Supetarju Paul Matas. Cene so, kot pravi, pri njih še vedno zmerne. "V primerjavi z lanskimi jih nismo višali," navede.
Nekateri ocenjujejo celo, da bi nižanje cen lahko ogrozilo kakovost destinacije in privabilo nekakovostno strukturo gostov. Minister za turizem poziva ponudnike, naj bodo previdni. "Kakovost spremlja cena. Zato imajo restavracije z oznako kakovosti tudi malo višjo ceno. Ker zagotavljajo kakovost. Ampak verjemite mi, vse naše ostale restavracije in gostilne so ugodne," zagotavlja Martina Rendić iz Turistične skupnosti Supetar.
Se pa niso bistveno spremenile cene trajektov; te so občutno poskočile že lani, ko so v povprečju zrasle za okoli 20 odstotkov.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.