Združeni narodi so v torek sporočili, da je talibanska vlada prepoved dela Afganistank za nevladne organizacije razširila še na misije in agencije Združenih narodov v Afganistanu, v katerih med 600 ženskami dela 400 Afganistank. Skupno za ZN v državi dela 3900 ljudi, od tega 3300 Afganistancev.
"Nezaslišana in osupljiva odločitev." Tako v Unicefu komentirajo odločitev afganistanskih oblasti. Kot so zapisali, je po odločitvi, ki afganistanskim ženskam prepoveduje delo za nevladne organizacije, ta nova odločitev še ena žalitev za temeljne pravice žensk in dodatno spodkopava dostavo humanitarne pomoči po vsej državi.
V Unicefu poudarjajo, da so afganistanske ženske sila Unicefovega humanitarnega odziva, saj imajo edinstven položaj, da dosežejo najbolj ranljive Afganistance, vključno z otroki in ženskami, bolnimi in starimi ter tistimi, ki živijo s posebnimi potrebami. Ob tem imajo tudi dostop do populacij, ki jih njihovi moški kolegi ne morejo doseči. So strokovnjakinje za prehrano, socialne in zdravstvene delavke, učiteljice, izvajajo kampanje cepljenja, so medicinske sestre, zdravnice in še veliko več.
Prepričani so, da so ženske delavke ključnega pomena za Unicefov uspeh, brez njih pa se bo humanitarna katastrofa v Afganistanu še zaostrila in umrlo bo še več otrok.
Tudi generalni sekretar Združenih narodov je ostro obsodil odločitev oblasti o prepovedi dela, Unicef pa ob tem poziva de facto oblasti, da prekličejo odločitev in razveljavijo vse ukrepe, ki omejujejo pravice žensk in deklet do dela, izobraževanja in svobode gibanja.
Koordinator ZN za humanitarne zadeve v Afganistanu Ramiz Alakbarov je opozoril, da talibani s prepovedjo kršijo ustanovno listino ZN. Izpostavil je, da nobene oblasti ne morejo določati ZN, koga lahko zaposlijo. "Glede tega ne bo izjem," je poudaril. Opozoril je, da bodo v času, ko se Afganistan sooča z najhujšo humanitarno krizo na svetu, omejitve pomenile oviro pri zbiranju donacij za prebivalce.
Prepoved izobraževanja žensk
Ministrstvo za šolstvo pa je konec lanskega leta ženskam odvzelo težko zasluženo pravico, obiskovanje šol in univerz. Leta 2021, ko so talibani prevzeli oblast v Afganistanu, so se namreč ženske lahko šolale. A to je bil privilegij, ki je trajal le malo časa.
Ženske v Afganistanu so se soočile z omejevanjem svobode skoraj vsakodnevno, ko so jim talibani vztrajno zmanjševali svoboščine in pravice ter jih izrinili iz javnega prostora, vse od prepovedi obiskovanja zabaviščnih parkov, fitnesov in skupnih treningov do prepovedi obiskovanja univerz in srednjih šol. Večina univerz je že nekaj časa nazaj uvedla strogo ločevanje šolskih učilnic za moške in ženske.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.