Rekordne temperature bo morala najprej potrditi še Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Kot poudarjajo vremenoslovci, gre za trend dvigovanja temperatur na Antarktiki, ki so se od predindustrijske dobe povišale za tri stopinje Celzija. Znanstveniki, ki zbirajo podatke z merilnih postaj, nov rekord opisujejo kot "neverjeten in nenormalen".
"Na številnih lokacijah, ki jih spremljamo, opažamo trend segrevanja, vendar še nikoli nismo videli česa takega," je dejal Carlos Schaefer, ki deluje pri projektu brazilske vlade Terrantar, ki spremlja vpliv podnebnih sprememb na permafrost in habitat na 23 lokacijah na Antarktiki.
Medtem ko so temperature na vzhodni in osrednji Antarktiki razmeroma stabilne, je vse več zaskrbljenosti glede zahodne Antarktike, kjer segreti oceani spodkopavajo ledenika Thwaites in Pine Island. Doslej se morska gladina malo dvignila, vendar bi se, ob trajnem dvigu temperatur, to lahko hitro spremenilo, opozarjajo znanstveniki.
Zaradi rasti temperatur je najbolj prizadet Antarktični polotok – dolg prst kopnega, ki se razteza proti Argentini. Topla zimska obdobja so že terjala davek pri populaciji živali. V kolonijah pingvinov naj bi opazili več kot 50-odstotni upad populacije. Schaefer je dejal, da podatki, ki jih zbirajo na teh območjih, kažejo na prihodnost ostalih delov ledene celine.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.