Drugi poskus Severne Koreje, da pošlje vohunski oziroma izvidniški satelit v vesolje, tri mesece po tem, ko je prvi strmoglavil v morje, se je izjalovil, piše BBC. Severnokorejski voditelj Kim Džong Un si takšen satelit želi, da bi mu omogočil spremljanje prihajajočih napadov in natančnejše načrtovanje lastnih. Vesoljska agencija Pjongjanga je že sporočila, da bodo znova poskusili oktobra. Severnokorejska uprava za razvoj letalstva in vesolja je pojasnila, da sta prva in druga stopnja izstrelitve izvidniškega satelita Malligyong-1 potekali po načrtih, nato pa je prišlo do napake na tretji stopnji. Pri tem je dodala, da težava ni velika in da bo izstrelitev satelita ponovila oktobra.

Južnokorejska vojska je izstrelitev satelita zaznala v sredo okoli 21. ure po srednjeevropskem času. Ta naj bi preletel Rumeno morje, Seul pa je že pričel z iskanjem razbitin. Izstrelitev je v Okinavi nekaj minut pozneje sprožila izreden alarm, prebivalce so pozvali, naj se zatečejo v zaprte prostore. Alarm so preklicali po približno 20 minutah. Japonski premier Fumio Kišida izstrelitev obsoja: "Takšno vedenje je v nasprotju z resolucijami ZN in mi že odločno protestiramo." ZDA so Severno Korejo pozvale, naj se vzdrži nadaljnjih dejavnosti.
Izstrelitev poskrbela za nemir
Izstrelitev je poskrbela za nemir tako v Južni Koreji kot na Japonskem, kjer so se oglasile sirene za zračni napad. Severna Koreja je sicer že 31. maja poskušala v orbito izstreliti satelit, a je raketa s satelitom kmalu po izstrelitvi padla v morje. Kot je takrat navedla KCNA, je bila izstrelitev neuspešna zaradi izgube moči enega od pogonskih motorjev.
Razmere na Korejskem polotoku so že dlje časa zelo napete. Pjongjang je v lanskem letu izvedel rekordno število preizkusov orožja, ZDA in Južna Koreja pa krepita varnostno sodelovanje, kar Severna Koreja obravnava kot grožnjo za invazijo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.