Predsednik Joe Biden je podal izjavo, da je zelo zaskrbljen zaradi poročil o "vse hujšem nasilnem zatiranju mirnih protestnikov v Iranu."
Dejal je, da so protestniki zahtevali pravična in univerzalna načela, ter dodal, da ZDA podpirajo iranske ženske, ki "s svojim pogumom navdihujejo svet."
Združeno kraljestvo se je pridružilo temu mnenju in v ponedeljek v London poklicalo največjega iranskega diplomata, da bi svojim voditeljem v Teheranu sporočil, da "morajo, namesto da za nemire krivijo zunanje akterje, prevzeti odgovornost za svoja dejanja in prisluhniti zaskrbljenosti svojih ljudi."
Protesti so se začeli po smrti 22-letne Mahse Amini, ki je padla v komo nekaj ur po tem, ko jo je 13. septembra v Teheranu pridržala moralna policija, ker naj bi kršila zakon, ki od žensk zahteva, da si lase pokrijejo s hidžabom. Umrla je tri dni pozneje.
Njena družina trdi, da so jo policisti s palico udarili po glavi in jo z glavo udarili ob eno od svojih vozil. Policija je dejala, da ni dokazov o kakršnem koli napačnem ravnanju in da je utrpela nenadno odpoved srca.
Proteste, ki so se začeli po pogrebu Amine, so vodile ženske, ki so ob skandiranju "Ženske, življenje, svoboda in smrt diktatorju", s čimer so ciljale na ajatola Hameneja, mahale z naglavnimi rutami in jih sežigale.
Vrhovni voditelj v celoti podprl iranske varnostne sile
Vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je v ponedeljek na slovesnosti ob zaključku šolanja kadetov policije in oboroženih sil dejal, da jim je smrt Aminijeve zlomila srce.
"Jasno povem, da so neredi in negotovost delo Amerike, sionističnega režima in njihovih plačancev s pomočjo nekaterih Irancev v tujini," je dejal.
V celoti je podprl tudi iranske varnostne sile in dejal, da so se med nemiri soočile s krivico.
ZDA so že uvedle sankcije proti iranski moralni policiji, predsednik Biden pa je v svoji izjavi dejal, da bo Amerika ta teden uvedla dodatne ukrepe proti tistim, ki izvajajo nasilje nad mirnimi protestniki.
Študenti napovedali, da se ne bodo vrnili k pouku, dokler njihovi sošolci ne bodo izpuščeni
Izjave je vrhovni voditelj podal dan po tem, ko so varnostne sile nasilno zatrle protest študentov na najprestižnejši iranski naravoslovno-tehniški univerzi in po poročilih aretirale več deset ljudi, poroča BBC.
BBC-jeva sodelavka Kashra Naji pravi, da je streljanje, ki ga je bilo v nedeljo zvečer slišati po kampusu univerze v Teheranu, razširilo strah, da so se oblasti odločile, da bodo študente kaznovale.
Varnostne sile so poskušale vstopiti v kampus, vendar so jih študenti pregnali nazaj in zaprli vhodna vrata.
Dopisnik BBC-ja ob tem dodaja, da je prišlo do obleganja in da so študente, ki so poskušali oditi skozi sosednje parkirišče, pobrali enega za drugim, jih pretepli, jim zavezali oči in jih odpeljali. Obleganje je bilo ponoči po posredovanju profesorjev in vladnega ministra prekinjeno.
V ponedeljek so študenti napovedali, da se ne bodo vrnili k pouku, dokler iz pripora ne bodo izpuščeni vsi njihovi sošolci. Univerza je medtem sporočila, da je pouk prenesla na splet, pri čemer je navedla potrebo po zaščiti študentov.
O protestih so poročali tudi na drugih univerzah v Teheranu in drugod po državi, med drugim v Mašhadu, Isfahanu, Širazi, Tabrizu in Kermanšahu.
V Karadužu in Širazu so posneli študentke, ki so po zraku mahale z naglavnimi rutami in skandirale smrt diktatorju.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.