Slovenija je kot pomoč že ponudila tudi skupino za reševanje izpod ruševin. V njej bo sedem vodnikov z reševalnimi psi, medicinski delavec, logist in vodja skupine. Kot so pojasnili na novinarski konferenci, je Turčija ponudbo že sprejela in tako so v Turčijo že odpotovali.
Iz Slovenije so odšli danes popoldne, so sporočili iz URSZR, v sredo pa bodo že operativni na delovišču. Po ocenah bodo v Turčiji ostali največ štiri do pet dni, predvidoma do ponedeljka, saj po tem obdobju pride praviloma do izčrpavanja, je pojasnil Leon Behin, v.d. direktorja Uprave za zaščito in reševanje.
Vseh sedem vodnikov psov je prostovoljcev, je povedal Behin. Kot je pojasnil, je turška kinološka zveza že ponoči poslala dopis, da so zelo zainteresirani za možnost pošiljanja reševalnih psov v Turčijo. Takoj so se organizirali in vzpostavili kontakt, je pojasnil. Turčija je že izrazila potrditev, da bo enoto sprejela: "Vodimo že vse aktivnosti za napotitev enote v Turčijo."
Kot je izpostavil, gre za enoto preko mehanizma civilne zaščite Evropske Unije: "Ne gremo na bilateralo ali indivudualno pomoč, kar je še posebej pomembno pri zavarovanju, logistiki in varnosti v Turčiji. Enota bo iz Roj krenila ob 16.30 uri iz Zagreba pa bodo poleteli ob 20. uri. Pričakuje se, da bo enota že jutri operativna, tam bodo ostali do ponedeljka." Kot je poudaril, "gre za zelo pomembno pomoč, ki jo nudimo Turčiji."
Slovenski strokovnjak se bo po besedah poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana pridružil skupini strokovnjakov iz EU, ki bo v Turčiji skrbela za koordinacijo evropske pomoči. "To so ljudje, ki so opravili določene predpisane tečaje v EU in obvladajo svoj posel," je povedal.
UNICEF Slovenija zbira sredstva za najnujnejšo pomoč v teh katastrofalnih razmerah. Pomagati je mogoče:
- Z donacijo na https://unicef.si/doniraj/potres-na-sirsko-turski-meji/
- S SMS sporočilom s ključno besedo UNICEF5 na 1919 (darujete 5 €)
- Z nakazilom na TRR SI56 0201 3025 9875 526, referenca: SI00 41113, namen: POTRES, BIC: LJBASI2X, prejemnik: Slovenska fundacija za UNICEF, Pavšičeva 1, 1000 Ljubljana
Slovenija je sicer v evropski mehanizem civilne zaščite prijavila tri strokovnjake za oceno stanja in koordinacijo. Preostala dva, ki nista odpotovala, sta po besedah Šestana na čakanju in bosta odpotovala, v kolikor se za to izkaže potreba. "Slovenija se je takoj odzvala in v evropski mehanizem prijavila tri strokovnjake za nabor pomoči Turčiji. Evropska Komisija se je odločila, da sprejme enega izmed naših predlogov takoj," je na novinarski konferenci povedal Leon Behin, v.d. direktorja Uprave za zaščito in reševanje.
Kot je pojasnil, gre za zaposlenega na Upravi za zaščito in reševanje z dolgotrajnimi izkušnjami, tudi v tujini na takšnih misijah, kot je povedal, je bil zaposleni denimo tudi v Libanonu ob eksploziji. Zjutraj se je že napotil in je trenutno še na poti. Ostala dva še ostajata v naboru, če se bo izkazala potreba, je dodal.
Za zdaj je sicer Turčija prek mehanizma EU na področju civilne zaščite zaprosila za enote za iskanje in reševanje v ruševinah ter strokovnjake EU za oceno stanja in koordinacijo. Šestan pričakuje, da bo kmalu zaprosila tudi za materialno pomoč, zato so jo v Civilni zaščiti že začeli zbirati, da bi jo lahko poslali takoj, ko bo Turčijo zaprosila zanjo. "V prvi vrsti bo šlo najverjetneje za nastanitveno pomoč, kot so šotori, generatorji, postelje, odeje, spalne vreče, grelci in podobno," je dejal.
Turški državni organ za upravljanje nesreč in izrednih razmer (AFAD) je sporočil, da je v prizadete regije že prispelo več kot 3000 reševalcev iz 65 držav.
Svoj dar lahko posredujete s SMS sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 in darovali boste 5 oziroma 10 EUR ali z nakazilom na:
Slovenska karitas
Kristanova ulica 1
1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Namen: POTRES TURČIJA-SIRIJA
Sklic: 00 626
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v desetih provincah na jugovzhodu Turčije za prihodnje tri mesece odredil izredne razmere. Kot je zagotovil Erdogan, bo to omogočilo hitro reševanje in popotresno obnovo. Oblasti so sicer že tarča kritik, da pomoč prihaja prepočasi.
"Odločili smo se razglasiti izredne razmere, da zagotovimo, da bo naše delo hitro opravljeno," je sporočil Erdogan in dodal, da bodo s pomočjo vrste izrednih ukrepov opustošena območja ob meji s Sirijo preplavili z več kot 50.000 humanitarnimi delavci in finančno pomočjo v višini sto milijard turških lir (slabih pet milijard evrov).
EU za pomoč Turčiji mobilizirala 1185 reševalcev
V okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite je bilo za pomoč Turčiji po uničujočem potresu doslej mobiliziranih 27 zdravstvenih ekip ter ekip za iskanje in reševanje, je zjutraj na Twitterju zapisal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Ekipe sestavlja več kot 1185 reševalcev in 79 reševalnih psov.
Reševalci in reševalni psi prihajajo iz 19 različnih evropskih držav, vključno s Črno goro in Albanijo, ki nista članici EU, je zapisal Lenarčič. Sirija za zdaj ni zaprosila še za nobeno pomoč, prav tako od tam nimajo nobenih informacij, kar Šestan pripisuje vojnemu stanju v tej državi. Evropska komisija je danes sporočila, da je EU v Siriji v stiku s humanitarnimi partnerji in da financira organizacije, ki po potresih izvajajo iskalne in reševalne operacije na prizadetih območjih. Zagotavlja tudi vodo in sanitarno pomoč ter razdeljuje odeje in higienske pripomočke. Ocenjuje stopnjo škode in potrebe v Siriji, da bi prilagodila svoj odziv, so sporočili iz Bruslja.
Gneča na istanbulskem letališču
Jugovzhod Turčije in severozahod Sirije je v ponedeljek prizadel katastrofalni potres z magnitudo 7,8. Sledilo je več deset popotresnih sunkov, nato je čez štiri ure območje stresel nov potres z magnitudo 7,5. Po zadnjih podatkih turških oblasti je umrlo več kot 5000 ljudi, najmanj 20.000 je ranjenih.
V torek navsezgodaj zjutraj je iz Istanbula proti jugovzhodu Turčije poletela nepregledna množica tistih, ki odhajajo pomagat. Turške oblasti so na območje, ki ga je v ponedeljek prizadel uničujoč potres, poslale 13.000 reševalcev in prostovoljcev. Večina jih je odšla v turško provinco Hatay, ki je med najbolj prizadetimi.
V tamkajšnjem Rdečem križu sicer ljudi prosijo, naj se ne odpravljajo pomagat v lastni režiji, saj s prizadetih območij poročajo o prometnem kolapsu na cestah, ki vodijo tja. Namesto tega jih pozivajo, naj raje darujejo potrebščine ter kri.
Svoj humanitarni prispevek lahko nakažete tudi na TRR račun Rdečega križa Slovenije, in sicer:
Namen: Potres Turčija in Sirija
TRR Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana
SI56 0310 0111 1122 296
SWIFT: SKBASI2X
Koda namena: CHAR
Sklic: SI00-96891
Uporabniki mobilnih storitev A1, Telekom, Telemach in T-2 lahko prispevate tudi s poslanim SMS sporočilom na 1919 z besedo SKUPAJ (1 evro) ali SKUPAJ5 (5 evrov).
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.