Mednarodna organizacija za ohranjanje morja v Sea Sheperd France je sporočila, da so izsledili trupo orke. Obdukcija bo razkrila vzrok smrti, so sporočili na družbenem omrežju.
Po posvetu z nacionalnimi in mednarodnimi znanstveniki, vključno s strokovnjaki za morske sesalce, je lokalna prefektura v soboto poskušala kita preusmeriti nazaj v morje z zvoki, ki imitirajo komunikacije med orkami. Toda kit se na zvočne dražljaje ni odzval pravilno.
"Poskus vrnitve orke v morje je propadel. Da ne bi živali povzročili še dodatnega stresa, je bila sprejeta odločitev, da se intervencija ustavi," so francoski uradniki sporočili v nedeljo.
Znanstveniki so pregledali fotografije in podatke o sobotni reševalni akciji in ugotovili, da je žival zbolela za mukormikozo, glivično okužbo, ki so jo opazili pri kitih v Severni Ameriki, v Evropi pa gre za prvi tovrstni primer. Bolezen sprva prizadene kožo, nato pa običajno še srce, pljuča in možgane, kar bi lahko pojasnilo kitovo dezorientirano vedenje, so sporočili iz lokalne prefekture. Dodali so, da je bolezen pri omenjeni orki močno napredovala in živali povzročala hude bolečine.
"V tem razmerah je strokovna skupina soglasno sklenila, da je edina možna rešitev evtanazija. S tem se bo končalo orkino trpljenje." Še pred izvedbo tega načrta pa je orka poginila.
V neuspešni reševalni akciji so sicer sodelovali strokovnjaki s francoskega urada za biotsko raznovrstnost in nevladne organizacije Sea Shepherd.
Štirimetrsko orko, šlo naj bi za samca, so ob izlivu Sene med Le Havre in Honfleurjem v Normandiji prvič opazili 16. maja. Nato je orka več deset kilometrov plavala proti toku in se znašla zahodno od mesta Rouen.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.