
Novinarka ruske državne televizije Yamal-Region Alisa Yarovskaya si je pred dnevi očitno dovolila kanček preveč 'novinarske svobode'. V četrtek, 19. decembra, je imel ruski predsednik Vladimir Putin namreč letno novinarsko konferenco.
V sklopu vsakoletnega sprejema predstavnikov sedme sile predsednik tako predstavi svoje dosežke preteklega leta in načrte za prihodnje leto. Novinarji mu takrat zastavljajo raznovrstna vprašanja, kot je po dobrih treh urah konference storila tudi Yarovskaya. Novinarki iz arktične regije Yamal na severozahodu Sibirije so podali mikrofon, čeprav naj bi ta bil prvotno namenjen nekemu drugemu televizijskemu novinarju iz iste regije, ki ga je za možnost postavitve vprašanja Putinu izbral predsednikov predstavnik Dmitry Peskov.
Yarovskaya je sprva spregovorila o tem, kaj globalno segrevanje pomeni za njeno regijo. Arktični led se tali, gradijo se železniške povezave, gradnja mostu čez reko Ob, ki bo povezal dve lokalni mesti - Salekhard in Labytnangi, pa je zastala, njene besede navaja BBC.
"Naš guverner Dmitry Artkyukhov si prizadeva, da bi projekt čim prej zaživel," je dejala novinarka. "A hkrati slišimo, da se na zvezni ravni o tem čedalje manj razpravlja. Vprašanje torej je: se lahko vanj vkluči zvezna 'težka artilerija'?"
Ruski predsednik ji je nato odgovoril, da bi bilo za zvezno vlado neprimerno, da bi na tak način favorizirala le en določen projekt. Dodal je, da je Obski most ključna povezava za prometno infrastrukturo v regiji, odpiranje novih arktičnih pristanišč pa da mora biti usklajeno z rastjo tovora oziroma tovornega prometa. "Vlada se tega zaveda in bo temu namenila pozornost," je dodal Putin.
A - kot poročajo na spletni strani Ura.ru - oblasti regije Yamal-Nenets z njenim vprašanjem oziroma 'intervencijo' niso bile ravno najbolj zadovoljne. Tudi način, kako se je prebila do mikrofona, naj bi se njenim delodajalcem na televizijski postaji, zdel neprimeren.
Novinarka je nedavno tako ostala brez službe. Televizija, za katero je delala, je sicer v lasti lokalnih oblastnikov, njeno vprašanje oziroma obnašanje pa tudi guvernerju Artkyukhovu kot kaže ne laska ravno, četuda ga je v nagovoru pohvalila.
Prav tako naj bi bilo s Putinovimi predstavniki že predhodno točno dogovorjeno, katero vprašanje zastavi kateri novinar. Ločeno vprašanje, vsebinsko vezano na železniške povezave, naj bi tako posebej zastavil nek drug novinar.
Ni znano, ali je za prenehanje pogodbe o zaposlitvi krivo vprašanje
Yarovskaya pa medtem pravi, da je odpoved dala sama - raje, kot da bi jo odpustili. Natančen razlog za prenehanje novinarkine pogodbe o zposlitvi uradno sicer ni znan, prav tako ne, kaj točno je tako zelo zbodlo oblasti.
Nekateri ruski mediji medtem špekulirajo, da bi za prenehanje delovnega razmerja lahko bila kriva novinarkina nedavna objava na družbenem omrežju Facebook glede predsednikovega videza. Pod fotografijo Putina, posneto ravno na tej novinarski konferenci, naj bi namreč zapisala: "Ne vidim botoksa ali polnil. Izgleda primerno letom." Objavo je sicer že izbrisala.
Putinov predstavnik je danes dejal, da je razlog za njen odhod s televizije neznan, da pa so odločitve o odpuščanju v domeni urednikov.
Karkoli že se je v resnici zgodilo, pa je dogajanje znova osvetlilo, kako težavna je vloga ruskih novinarjev - še posebej, kadar bi morali poročati o dejstvih, ki oblasti niso povšeči.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.