Številni mehiški časopisi so na svojih naslovnicah objavili fotografijo, na kateri pet moških leži na tleh z zvezanimi rokami. Poleg njih je kartel Scorpions, ki se je odcepil od večjega in vplivnejšega Zalivskega kartela, priložil pismo, v katerem se je opravičil prebivalcem Matamorosa, ameriškim žrtvam in njihovim družinam ter Mehičanki, ki je bila ubita v streljanju.
Associated Press je pridobil kopijo pisma. "Odločili smo se, da predamo tiste, ki so bili neposredno vpleteni in so odgovorni za napad," piše v domnevnem pismu. Kartel je pojasnil, da je peterica njihovih članov delovala po lastni odločitvi in brez discipline. Obtožili so jih kršenja pravil kartela glede varovanja življenj nedolžnih.
Mehiška policija je medtem v četrtek obkolila zdravstveno kliniko v Matamorosu, kamor naj bi člani kartela po streljanju odpeljali poškodovane Američane. Dva, ki sta utrpela najhujše poškodbe, nista preživela. Mehiške oblasti so v četrtek predale trupli ameriškim uradnikom.
Skupina štirih Američanov je pretekli petek odpotovala v Matamoros, ki leži tik ob meji z ZDA. Latavia McGee naj bi bila v Mehiki naročena na lepotni poseg (liposukcijo), z njo pa so odpotovali še trije prijatelji.

Mehiška javnost je sicer v zadnjih dneh izrazila kar nekaj dvomov o tej prvotni različici dogodkov. Tiskovna agencija Reuters je namreč poročala, da so bili trije od štirih ameriških državljanov v preteklosti že obsojeni za manjša kazniva dejanja, povezana s preprodajo drog. Mehiške oblasti sicer uradno predvidevajo, da so člani kartela Američane pomotoma zamenjali za člane rivalskega kartela.
Zaradi incidenta v Mehiki medtem narašča temperatura na ameriškem političnem parketu. Več republikancev, med njimi senator Južne Karoline Lindsey Graham, je pozvalo k intervenciji ameriške vojske v boju proti mehiškim mamilarskim kartelom. Po načrtu, ki ga je predlagal Graham, bi kartele označili za tuje teroristične organizacije, proti katerim bi se morali boriti in nad njimi sprostiti bes.
Ta retorika je sprožila buren odziv mehiškega predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradorja, ki je poudaril, da Mehika ni protektorat ali kolonija Združenih držav Amerike, ampak samostojna država. Tudi zunanji minister Marcelo Ebrard je predlog ameriškega senatorja za vojaško posredovanje v Mehiki označil za nesprejemljiv.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.