"Vemo, da je nekaj, kar je bilo izstreljeno z območja Jemna, ki ga nadzorujejo Hutiji, zadelo tovorno ladjo. Plovilo je bilo poškodovano, poročajo tudi o požaru," je povedal ameriški obrambni uradnik.
Britansko podjetje za pomorsko varnost Ambrey je pojasnilo, da je bila ladja v lasti nemškega podjetja Hapag-Lloyd poškodovana v napadu severno od jemenskega obalnega mesta Moka. "Izstrelek naj bi zadel levo stran plovila, en zabojnik pa je zaradi udarca padel čez krov," je dodalo podjetje.
Nemški ladjarji so danes v luči napadov pozvali k varovanju ladij v Rdečem morju.
Jake Sullivan, ki je trenutno na obisku v Tel Avivu, pa je opozoril, da Hutiji predstavljajo grožnjo svobodi plovbe za komercialni ladijski promet. "ZDA sodelujejo z mednarodno skupnostjo, partnerji iz regije in vsega sveta, da bi se spopadle s to grožnjo. Medtem ko Hutiji tako rekoč pritiskajo na sprožilec, je Iran tisti, ki jim dobavlja pištolo," je še dodal.
Hutijski uporniki v Jemnu, ki jih podpira Iran, so od začetka vojne med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas 7. oktobra izvedli že več napadov z droni in raketami na plovila v regiji. V soboto so tudi zagrozili, da bodo napadli vsa plovila, ki se odpravljajo v izraelska pristanišča, če ne bo omogočena dostava hrane in zdravil na območje Gaze, ki ga oblega Izrael.
Ladjarska družba Maersk prekinila vsa potovanja v Rdečem morju
Po napadu na nemško tovorno ladjo, pa tudi vrsti drugih napadov Hutijev na ladje, se je danska ladjarska družba Maersk prekinila vsa potovanja v Rdečem morju. Slednje je sicer ena najpomembnejših svetovnih poti za prevoz nafte in goriva. "Nedavni napadi na komercialna plovila na tem območju so zaskrbljujoči in predstavljajo veliko grožnjo za varnost pomorščakov," je v izjavi, ki jo je pridobil BBC, zapisal Maersk, eno največjih svetovnih ladjarskih podjetij.
"Po včerajšnjem skorajšnjem incidentu z ladjo Maersk Gibraltar in današnjem še enem napadu na kontejnersko ladjo smo vsem ladjam Maersk na območju, ki bodo plule skozi ožino Bab al-Mandab, naročili, naj do nadaljnjega prekinejo svojo pot," so dodali. Ožina Bab al-Mandab je sicer 32 kilometrov dolg kanal, ki je znan po tem, da je nevaren za plovbo. Nahaja se med Jemnom na Arabskem polotoku ter Džibutijem in Eritrejo na afriški obali. Vsako leto po ožini pluje približno 17.000 ladij, vsaka ladja, ki pluje skozi Sueški prekop v Indijski ocean ali iz njega, pa preprosto mora priti po tej poti.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.