"Naše stališče je jasno. Barikade so nezakonite in osebe, ki so jih postavile, bi jih morale čim prej odstraniti. KFOR je tukaj, da zagotovi varno okolje in prostor za gibanje. Optimist sem, saj je zadnje, kar potrebujemo, nadaljnje zaostrovanje razmer," je dejal Jorn Rode. Po oceni nemškega veleposlanika ljudje na severu Kosova resnično trpijo zaradi barikad, smatra pa tudi, da je v taki situaciji zares potreben dialog, ne pa še večji konflikt. "V celotni situaciji stoji Nemčija ob boku Kosovu," je dejal.
"Tisti, ki so odgovorni za postavljanje barikad, naj dobro razmislijo o škodi, ki jo s tem prinašajo prebivalcem," je pojasnil in dodal, da je nemško stališče do zahteve Beograda za vrnitev srbskih sil na Kosovo popolnoma jasno. Enak odnos imajo po njegovih besedah tudi v ZDA. "Gre za nesprejemljivo in absurdno zahtevo. Imamo resolucijo 1244 in tam je več stvari, ki jih je moč uporabiti v taki situaciji."
Rode je dodal, da Nemčija in vse države, ki so priznale neodvisnost Kosova, smatrajo za nepredstavljivo, da se v neodvisni državi počne nekaj proti željam te države. Ozrl se je tudi na oblikovanje Zveze srbskih občin na Kosovu (ZSO). "Priština je dejala, da bo oblikovala Zvezo srbskih občin, a to ni cilj ustvarjanja nove Republike Srbske." Predlog statusa ZSO je namreč pripravila nemška nevladna organizacija Ebert Foundation v sodelovanju z Evropskim inštitutom za mir.
"Gre za neko vrsto avtonomije na nekaterih področjih, ki ne ogroža ozemeljske celovitosti ali suverenosti Kosova," je pojasnil. Ampak vse je v skladu s kosovskimi zakoni.
Na izjave nemškega veleposlanika se je nemudoma odzval srbski predsednik Aleksandar Vučić, ki jih je označil za "grožnjo srbskemu narodu". Pojasnil je, da je Rode že dolgo znan po svoji "protisrbski drži" in da so te izjave še kako nevarne. "Nemčija želi popolno prevlado na Balkanu. Vedno sem vedel, da nekdo kosovskega premierja Albina Kurtija potiska v to," je komentiral Vučić.
Poudaril je, da je sicer srbska vojska zdaj močnejša, vendar to ni dovolj. Vučić je trenutno na obisku v Azerbajdžanu, kjer, kot poroča Index.hr, trdi, da se bo pogovarjal o vojaškem sodelovanju. "Potrebujemo močno vojsko, sicer nas bodo pogoltnili," je dejal Vučić.
Glede krize na severu Kosova bo kot vrhovni poveljnik srbske vojske sprejemal odločitve v skladu z interesi svojega naroda, in dodal, da zaupanje Srbije v Zahod ne obstaja več. "Bolje tisoč dni govoriti kot za en dan iti v vojno," je zatrdil Vučić. Dejal je tudi, da nekateri analitiki menijo, da je to idealen trenutek, da se vrši dodaten politični pritisk na Srbijo, ker se ne strinjajo z njihovim stališčem o Ukrajini.
Srbi že 12. dan na barikadah v občinah Zvečan, Zubin Potok in Leposavić
Razmere so sicer mirne, a se napetost čuti v zraku, poroča Kosovo Online. Protestniki na barikadah pravijo, da jih bodo odstranili, ko bodo izpuščeni njihovi pripadniki ter ko se bodo specialne enote kosovske policije umaknile s severa Kosova. Kosovski notranji minister je predsednika Srbske liste Gorana Rakića obtožil, da vzdržuje barikade in onemogoča kosovski policiji, da ukrepa ter omejuje gibanje državljanov Kosova.
Kosovski premier Albin Kurti je dejal, da tudi če bi umaknili barikade, to še ne pomeni, da žrtev ne bi bilo. Izjava je dvignila ogromno prahu tako na srbskem političnem parketu kot tudi med državljani.
"To je grožnja nam vsem, predvsem pa našim ljudem, ki živijo na Kosovu, in to je jasno sporočilo, da Kurtija ne zanimajo ljudske žrtve," je dejal minister za obrambo Miloš Vučević.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.