V intervjuju za ZDF je Steinmeier ocenil, da so Slovenci naravnani proevropsko, in dodal: "Upam, da se premier zaveda svoje odgovornosti do Evrope." Spregovoril je o razmerah na Madžarskem, ki v hudem času pandemije išče grešne kozle, med njimi tudi EU. "Upam, da Slovenija ne bo sledila tej poti," je dejal.
Slovenija je predsedovanje Svetu EU prevzela 1. junija. Nemški mediji pa so že ob prvem dogodku poročali, da se Janša s svojim ravnanjem približuje Orbanu. Ostri so bili predvsem v krogih evropskih socialnih demokratov in delu slovenske opozicije, odzval pa se je tudi notranji minister Aleš Hojs, ki je dejal, da bi glede na to, kar je slišal na Brdu pri Kranju, nekomu iz vrha evropske birokracije lahko rekel "svinja".
Hojs sicer zanika navedbe, da je imel pri tem v mislih podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, ki je skupinsko fotografiranje bojkotiral zaradi poskusov diskreditiranja evropskih poslancev SD in slovenskih sodnikov. "Ponudili smo odgovore o vladavini prava. Če ti ni všeč resnica, potem je to tvoja težava," se je na škandal s Timmermansom, odzval premier Janša. Da gre za nedopustno blamažo, je medtem slišati iz opozicijskih vrst.
"Medtem ko Slovenija prevzema predsedovanje EU, njen premier opozarja, da Zahod svojih liberalnih pogledov ne more vsiliti tudi srednji Evropi," medtem piše britanski medij The Guardian. Opisujejo, da je Janša v poskusu izpodbijanja izida ameriških predsedniških volitev javno podprl Donalda Trumpa, enega redkih, ki niso obsodili Orbanovega spornega zakona o skupnosti LGBTIQ+ in dogodkov, ki so se zgodili na dan prevzema vodenja Sveta EU.
Madžarska se je v zadnjem času v medijih pojavljala prav zaradi spornega zakona, usmerjenega proti LGBTQ+. 17 voditeljev članic EU, med katerimi ni premierja Janeza Janše, je v skupnem pismu pozvalo k spoštovanju pravic oseb LGBTQ. Po oceni Evropske komisije zakon diskriminira ljudi na podlagi njihove spolne usmerjenosti.
Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je med drugim dejala, da je "zakon o homoseksualnosti sramota". Na njene besede se je odzval madžarski premier Viktor Orban in za sramotno označil njeno izjavo, saj da temelji na lažnih domnevah. Hkrati je zavrnil možnost, da bi umaknil zakon, in se označil za borca za pravice homoseksualcev.
Nizozemski premier Mark Rutte je dejal celo, da Madžarska zaradi tega zakona ne bi smela biti več v EU. Kljub pozivom, naj se opredeli, Slovenija uradnega stališča še ni izrazila.
KOMENTARJI (931)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.