Skupina odvetnikov je pri nemškem zveznem tožilstvu podala kazenske ovadbe proti več članom nemškega zveznega varnostnega sveta, ki usmerja politiko nacionalne varnosti in odloča o izvozu orožja. Med ovadenimi so nemški kancler Olaf Scholz, zunanja ministrica Annalena Baerbock, gospodarski minister Robert Habeck, finančni minister Christian Lindner in drugi.
Obtožujejo jih pomoči in podpiranja genocida, ki ga, kot opozarjajo, Izrael izvaja v Gazi.
Odvetniki, ki so podali kazensko ovadbo, zastopajo družini dveh Palestincev s koreninami na območju Gaze, med drugim družino palestinsko-nemške znanstvenice Nore Ragab.
"Mi, Palestinci iz diaspore, ne bomo stali ob strani in gledali genocid, ki se izvaja nad našimi družinami in našimi ljudmi," je po poročanju Al Jazeere dejala Ragabova. "Uporabili bomo vsa sredstva, ki so nam na voljo. Danes si prizadevamo, da bi nemška vlada odgovarjala za sodelovanje pri genocidu v Gazi," je še dodala.
Primer so podprle številne organizacije, med drugim Evropski center za pravno podporo, Palestinski inštitut za javno diplomacijo in organizacija Zakon za Palestino iz Združenega kraljestva. V skupni izjavi so zapisali: "Nemška država je ena od držav, ki izkazuje najmočnejšo politično in materialno podporo Izraelu pri njegovem napadu na Gazo in Palestince."
Eden od odvetnikov, ki podpira primer, Alexander Gorski, sicer priznava, da bo "s pravnega vidika in glede na politično pokrajino v Nemčiji ta primer zahteven". A kot je poudaril za Al Jazeero, verjame, da imajo kot zaposleni v pravosodnem sektorju dolžnost, da poskušajo nekaj narediti. "Po vsem svetu gledamo prenos genocida v živo, kljub temu pa izraelska vlada še vedno uživa podporo drugih držav in od njih še vedno prejema orožje," je opozoril.
Izraelska vlada je sprožila obsežno vojaško kampanjo v Gazi kot odziv na napad, ki ga je na jugu Izraela 7. oktobra lani izvedel Hamas in v katerem je umrlo več kot 1100 ljudi. Določen del teh žrtev je sicer padel tudi pod streli izraelskih obrambnih sil.
V povračilnih zračnih in kopenskih napadih na Gazo so izraelske sile doslej ubile več kot 29.300 Palestincev, večinoma žensk in otrok. Izrael trdi, da je njihov cilj zatreti Hamas. A zaradi grozljivega števila civilnih žrtev in neselektivnega uničenja območja Gaze se krepijo kritike na račun izraelske vlade.
Konec januarja je Meddržavno sodišče (ICJ) obravnavalo tožbo Južne Afrike in ugotovilo, da je verjetno, da Izrael v Gazi izvaja dejanja, ki kršijo mednarodno konvencijo o genocidu. Skupina odvetnikov, ki je danes podala kazensko ovadbo proti nemškim politikom, opozarja, da bi po tej odločitvi sodišča morale Nemčija in vse druge države delovati v smeri, da bi preprečile Izraelu izvajanje takšnih dejanj. Vendar pa ugotavljajo, da so številni nemški politiki s svojimi izjavami od oktobra zgolj "podžigali" genocid.
Pravni primer se osredotoča tudi na nemški izvoz orožja v Izrael. Ta se je lani v primerjavi z letom poprej znatno povečal, večino tega povečanja pa je nemška vlada odobrila po 7. oktobru, poroča Al Jazeera. Skupina odvetnikov je še opozorila, da kljub ugotovitvam Meddržavnega sodišča nemška politika namerava Izraelu dobaviti še več orožja.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.