Ker so bile zoper plovila in posadke uperjene številne grožnje na družbenih omrežjih, policija in varnostne službe za zdaj diskretno, toda okrepljeno nadzirajo jahte v hrvaških pristaniščiih, ki jih povezujejo z ruskimi oligarhi ali proruskimi milijarderji iz Ukrajine, piše reški Novi list.
Po poročanju omenjenega časnika izstopa jahta Royal Romance, ki je bila do marca lani formalno v lasti milijarderja Viktorja Medvedčuka, dobrega prijatelja ruskega predsednika Vladimirja Putina in vodje proruske opozicije v Ukrajini.
Kapitan ladje za hrvaški Jutranji list ni hotel razkriti, kdo je njen lastnik, policija pa uradno tudi ni hotela komentirati navedb o povečanem nadzoru ruskih jaht v reškem pristanišču, s čimer želijo zagotoviti tudi varnost tamkajšnjih voda in infrastrukture. "Policija opravlja svoje delo, redno in v okviru svojih obveznosti," so pojasnili za Jutarnji list.
Jahta Royal Romance je sicer dolga 92 metrov in ocenjena na več kot 200 milijonov dolarjev, v zadnjih letih pa je bila po navedbah Novega lista pogosto gost reškega pristanišča. Ali so tam zasidrane jahte ruskih lastnikov, reška luška uprava ni potrdila, ker gre za varovane podatke. So pa sporočili, da za zdaj ni nobenih omejitev o gibanju plovil, ki plujejo pod rusko zastavo ali so v lastništvu ruskih posameznikov, ruskih družb in družb, povezanih z ruskih kapitalom.
Koliko jaht ruskih oligarhov je še na Hrvaškem, je tako težko oceniti. "Kot je bilo že večkrat objavljeno, so bili nekateri od ruskih oligarhov, kot je Roman Abramović, v minulih letih že večkrat na Hrvaškem. Te jahte v glavnem plujejo pod zastavami drugih držav, ki so znane davčne oaze. Težko je odgovoriti, ali in koliko jaht ruskih oligarhov je na Hrvaškem," je za Jutarnji list povedal glavni urednik jadranskega portala Morski.hr Jurica Gapšar.
V Črno goro in proti Aziji
Superjahte ruskih oligarhov se sicer v vse večjem številu umikajo iz EU in plujejo proti Aziji, nekatere pa so se zasidrale tudi v Črni gori. Kljub temu bo, kot opozarjajo črnogorski gospodarski analitiki, v turistični sezoni treba razmisliti o tem, kako nadomestiti odliv ruskih in ukrajinskih gostov, navaja hrvaška tiskovna agencija Hina.
Rusi v Črni gori predstavljajo skoraj 30 odstotkov celotnega števila tujih gostov, 20.000 pa jih tam tudi živi. Po podatkih črnogorske centralne banke za leto 2019 pa so državljani Rusije samo v tistem letu kupili za 39 milijonov evrov nepremičnin.
Štiri največje jahte, ki so trenutno na tem območju Maldivov in Sejšelov, so v ruski lasti, poroča Bloomberg. Najdaljši, 140-metrski jahti Ocean Victory in Nord, sta v lasti jeklarskih mogotcev Viktorja Rašnikova in Alekseja Mordašova, jahta Clio je povezana s aluminijskim tajkunom Olegom Deripaskom, tja pa pluje tudi Sea Rhapsody bankirja Andreja Kostina.
Po podatkih Superyacht Group je v ruski lasti sedem do 10 odstotkov celotne globalne flote superjaht. Zaradi sankcij, ki jih je po ruski invaziji v Ukrajino uvedel Zahod, pa so se ruski mogotci zbali, da je njihovo premoženje v nevarnosti.
V Franciji in Nemčiji že zasegli prvi jahti
V evropskih vodah so se že zvrstili prvi zasegi. Jahta Amore Vero Igorja Sečina, tesnega zaveznika Vladimirja Putina, ki ima v lasti naftnega giganta Rosneft, je na začetku januarja priplula na popravilo v Francijo, kjer bi morala sprva ostati do 1. aprila, vendar jo je francoska carinska služba zdaj zasegla, da bi preprečila izplutje.
Nemške oblasti so v sredo v pristaniškem mestu Hamburg zasegle jahto Dilbar, ki je v lasti Ališerja Usmanova, jeklarskega magnata in oligarha iz kroga ruskega predsednika Vladimirja Putina. Jahto so iz ladjedelnice Blohm + Voss prestavili v severno hamburško pristanišče, ki je pod nadzorom države. Zaposleni, ki so delali na jahti, naj včeraj ne bi bili prišli na delo, česar sicer ne komentirajo niti na nemški carinski upravi niti v ladjedelnici.
Usmanov je od začetka tedna na seznamu 26 sankcioniranih ruskih oligarhov, ki jim je EU zamrznila premoženje in prepovedala potovanje v Unijo. Še vsaj pet jaht, ki naj bi bile v lasti drugih ruskih oligarhov (njihovih imen ne navajajo), pa kroži okrog Maldivov, poroča Reuters. Otoška država namreč nima dvostranske pogodbe o izročanju z EU ali ZDA, ki so prav tako zamrznile premoženje oligarhom.
Jahta Dilbar je s 15.917 tonami največja motorna jahta na svetu po bruto tonaži, običajno pa je na njej kar 96-članska posadka, ki je na voljo za največ 24 potnikom v 12 apartmajih. Plovilo ima največji bazen doslej, nameščen na jahti, pa tudi dve helikopterski ploščadi, savno, kozmetični salon in telovadnico.
Ališer Usmanov ima deleže v podjetjih, ki se ukvarjajo z železovo rudo, jeklom, mediji in internetom. Njegovo premoženje je ocenjeno na 12,6 milijarde evrov. EU je v obrazložitvi, zakaj je 69-letni milijarder pristal na seznamu sankcioniranih, navedla, da je Usmanov "prokremeljski oligarh s posebno tesnimi povezavami z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom". Velja za enega najljubših Putinovih oligarhov.
KOMENTARJI (536)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.