Nasprotniki srbskega populističnega predsednika Aleksandra Vučića so se podali na beograjske ulice, kjer vztrajajo, da so bile predčasne volitve, ki so potekale minuli vikend, prirejene. Mednarodni opazovalci so namreč v ponedeljek dejali, da so bili pogoji glasovanja nepravični ter da so med volitvami zabeležili več nepravilnosti, izpostavljajo.
Opozicijski voditelji se pripravljajo na vložitev uradnih pritožb zaradi goljufije na mestnih volitvah. "Imamo na stotine in stotine pritožb," je dejala opozicijska političarka Marinika Tepič. Prepričani so, da so bili na volitvah oropani, zato zmage Vučića ne bodo priznali.
V Beogradu se je tako pred sedežem državne volilne komisije zbralo več tisoč ljudi, ki so skandirali geslo "lopovi". "Ne smemo ostati tiho," je po poročanju Euronewsa dejala študentka Danica Samardžić, ki se je udeležila demonstracij. "Ta protest je začetek nečesa večjega. Želimo doseči cilje, zaradi katerih smo prišli sem."
Srbski predsednik je medtem v ponedeljek zvečer stopil pred kamere državne televizije RTS, kjer je trdil, da so bile volitve poštene. "Ljudem želim povedati, naj ne skrbijo. Na koncu bodo prevladali mir, zakon in red," je dejal.
Nemirna noč v Beogradu: z jajci nad stavbo volilne komisije
Po objavi rezultatov volitev je zaradi domnevnih večjih nepravilnosti na volitvah, predvsem v glavnem mestu Beogradu, opozicijska koalicija Srbija proti nasilju (Srbija protiv nasilja) pozvala k protestom pred volilno komisijo. Opozicija zahteva razveljavitev volilnih rezultatov v Beogradu, njena voditelja Marinika Tepić in Miroslav Aleksić pa sta razglasila gladovno stavko.
Pred stavbo Republiške volilne komisije (RIK) se je zbralo več tisoč protestnikov, ki so glasno protestirali proti nepravilnostim na volitvah in zahtevali ponovitev glasovanja v srbski prestolnici. Voditelji opozicije so RIK predali dokaze o domnevnih kršitvah volilne zakonodaje. Tepićeva je dejala, da je prišlo do zlorabe zakonodaje s tem, ko so "ljudje iz druge države odločali o volitvah v Beogradu". Glavni očitek opozicije je namreč udeležba ljudi iz Republike Srbske na volitvah, poroča srbski N1. Vučić je v pogovoru za nacionalno televizijo dejal, da ti glasovi niso sporni, saj da gre za ljudi, ki imajo dvojno državljanstvo.
Pred stavbo RIK je zvečer prišlo tudi do incidenta, ko so predstavniki komisije in statističnega urada skušali zapustiti poslopje. Proti njim je poletelo več predmetov, eden od protestnikov pa je napadel in odrinil direktorja statističnega urada Miladina Kovačevića. Policija je osebo pridržala. Opozicija članom komisije in urada očita, da so stavbo namenoma poskušali zapustiti skozi glavni izhod in izzvali incident. Protestniki, ki so med shodom obmetavali stavbo sedeža državne volilne komisije z jajci in poskušali prebiti zaščitno ograjo, so želeli preprečiti izvedbo seje državne volilne komisije, kar pa jim ni uspelo.
V RIK je po incidentu potekala izredna novinarska konferenca, na kateri je direktor komisije Vladimir Dimitrijević povedal, da so predstavniki opozicije na sedež komisije poskušali vnesti tudi nože, kije, palice in podobne rekvizite. Poudaril je, da RIK ni organ za izvedbo beograjskih volitev, temveč Mestna volilna komisija (GIK) mesta Beograd. "Nocoj je bil fizično napaden direktor republiškega zavoda za statistiko, napadenih je bilo več članov RIK, napadeni so bili celo poslanski kandidati z liste Srbija proti nasilju in to je treba najostreje obsoditi," je dejal Dimitrijević. RIK je tudi zavrnil vse pritožbe, ki so jih prejeli zaradi izvedbe volitev na državni ravni.
Kljub protestom volilna komisija potrdila rezultate
Mestna volilna komisija v Beogradu je neuradne rezultate lokalnih volitev na podlagi nekaj več kot 92 odstotkov glasov sporočila v ponedeljek zvečer. SNS, ki jo je do nedavnega vodil srbski predsednik Vučić, je osvojila 39 odstotkov glasov oz. 49 od 110 sedežev v beograjski skupščini.
Vodilna opozicijska koalicija, zbrana na listi Srbija proti nasilju, ki jo sestavljajo levo-liberalne stranke in sredinske stranke, je po dosedanjih podatkih volilne komisije dobila 34 odstotkov glasov oz. 42 sedežev. V beograjski skupščini bodo še koalicija Nada s sedmimi sedeži ter lista, zbrana okoli Socialistične stranke Srbije (SPS) Ivice Dačića in lista Mi - glas ljudstva, katere nosilec je zdravnik Branimir Nestorović, s po šestimi sedeži.
Na predčasnih parlamentarnih volitvah je SNS na podlagi 96,7 odstotka preštetih glasov po podatkih državne volilne komisije osvojila 47 odstotkov glasov. To pomeni, da bo imela več kot 125 poslanskih sedežev od 250, s tem pa absolutno večino. Lista, zbrana okoli Dačićeve SPS, je osvojila skoraj sedem odstotkov glasov, Srbija proti nasilju pa skoraj 24 odstotkov glasov.
Triodstotni parlamentarni prag bosta prestopili tudi Nada in lista Mi – glas ljudstva s po pet odstotki glasov. V parlament bo prišlo tudi pet manjšinskih list.
Na številne nepravilnosti so na nedeljskih volitvah opozorili tudi drugi domači in tuji opazovalci. Med drugim so nekateri izmed opazovalcev ocenili, da rezultati volitev v Beogradu ne odražajo volje volivcev, ki tam živijo.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.