Odločitev za stacionarni nadzor temelji na preprečevanju nezakonitega vstopa v državo in učinkovitejšem boju proti tihotapcem ljudi. A dejstvo, da bodo nadzori na mejah stalni, povečuje strah pred zastoji in gnečo. Sploh med tistimi potniki, ki so zaradi transporta vezani na časovni rok. Nemčija je sicer že pred tem zaostrila nadzor na meji s Poljsko in Češko, a ni bilo mišljeno, da bo začasen nadzor postal stalen.
Na Saškem se je akcija zvezne policije takoj po uvedbi začasnega nadzora izkazala za uspešno, saj so policisti ustavili domnevnega tihotapca, ki je bil na poti s sedmimi Sirci v Nemčijo. Ujeli so ga ob nadzoru meje na avtocesti A17, ki povezuje Saško na vzhodu Nemčije s Češko. Glede bojazni o gneči in zastojih policist Axel Bernhard zamahne z roko: "Ljudje mislijo, da okrepljen nadzor na meji pomeni, da pregledamo vsakega. V tem primeru ni tako. Intenziteta ni tako visoka. To pomeni, da pregledamo osebne avtomobile, kombije, manjše tovornjake, ki nam padejo v oči."
A pri stalnem nadzoru morda strah pred daljšimi čakalnimi dobami na mejah ni čisto neupravičen, poročajo nemški mediji. Ideja schengenskega območja, območja odpravljenih notranjih meja držav Evropske unije in posledičnega svobodnega gibanja, postaja vprašljiva. Morda se je tudi zato nemška notranja ministrica Nancy Faeser tako dolgo otepala stacionarnega nadzora, ugibajo nemški mediji. A po minulem nesrečnem petku, 13. oktobra, ko je sedem migrantov umrlo v prometni nesreči na Bavarskem, si je ministrica premislila: "Močno smo poostrili nadzor, ki ga na mejah izvaja zvezna policija. Ustaviti moramo kruto tihotapljenje kriminalnih združb na nemških tleh."
Ministrica je strožji nadzor zagovarjala s tem, da bi lahko policija ciljno, ko bi sumila na tihotapljenje ljudi, vozila ustavila neposredno na meji. Tihotapce pa je lažje ujeti med stacionarnim nadzorom, saj pri nadzoru stran od meje pogosto že izginejo, ko policija nato ujame prebežnike. Pritisk na Faeserjevo, naj uvede stacionarni nadzor, sta izvajala predvsem notranja ministra vzhodnih nemških dežel Brandenburga in Saške.
Nemške dežele so zaradi soočanja s povečanim navalom migrantov pozvale zvezno vlado k povečanju sredstev. Situacijo so primerjale z letom 2015, poroča Deutsche Welle, ko je Nemčijo preplavilo več kot milijon prebežnikov, ki so večinoma bežali pred vojno na Bližnjem vzhodu.
Opozicijske stranke pa so nemško vlado obenem pozvale k omejitvi števila prosilcev za azil. Konservativni bavarski premier Markus Söder je predlagal zgornjo mejo, ki naj se ustavi pri 200 tisoč prosilcih za azil na leto.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.