Nikki Halley so ob prihodu na oder pričakali izrazi neodobravanja, ko pa ga je zapuščala, so ji delegati v dvorani glasno ploskali. "Donald Trump ima mojo trdno podporo in pika," je dejala in se zahvalila Donaldu Trumpu, da jo je povabil na konvencijo, ki bo trajala do četrtka.
Senator iz Teksasa Ted Cruz, ki je bil Trumpov tekmec leta 2016, pa je opisoval sobotni atentat na nekdanjega predsednika v Pensilvaniji in se zahvalil bogu, da ga je obvaroval najhujšega.
Govorniki so se sicer v največji meri posvečali vprašanju migracij in ob tem ponavljali neutemeljene obtožbe, da demokrati na čelu z Bidnom odpirajo meje, da si povečajo volilno bazo. Floridski guverner Ron DeSantis je tako večino govora posvetil kritikam demokratskih politik glede priseljevanja, izobraževanja in vprašanj spolne identitete. Za aktualnega predsednika Joeja Bidna je dejal, da ni sposoben voditi države in da je "lutka, ki vsiljuje levičarsko agendo".
"Biden želi, da ilegalci volijo zanj in zato je odprl mejo," je dejal vodja republikanske večine v zveznem predstavniškem domu Steve Scalise. A pri tem je pozabil na dejstvo, da lahko v ZDA volijo samo državljani, nezakoniti priseljenci pa trenutno nimajo nobene možnosti, da bi prišli do državljanstva, ker so s prihodom v ZDA kršili zakon. Slednje ob taktiki "strašenja" republikancev vztrajno poudarjajo tudi demokrati.
Delegati so Trumpa potrdili kot predsedniškega kandidata v ponedeljek, ko je naznanil, da bo njegov podpredsedniški kandidat senator iz Ohia J.D. Vance. Ta bo na konvenciji govoril danes, ko je tema nacionalna varnost. V ponedeljek so prav tako potrdili tudi kratko strankarsko platformo, kjer na Trumpovo zahtevo ni omembe prizadevanj za prepoved splava na ravni celotnih ZDA.
Trump je v torek ob prihodu v dvorano znova požel velik aplavz. Varnost na konvenciji je po sobotnem atentatu nanj okrepljena, kljub temu pa po navedbah ameriških medijev prihaja do incidentov. Republikanski kongresnik Derrick Van Orden iz Wisconsina je v sredo policiji prijavil, da ga je napadla in poškodovala 24-letna pripadnica levičarske skupine Codepink.
Že v ponedeljek so nedaleč od dvorane kjer poteka konvencija aretirali 21-letnika, ki je imel v nahrbtniku avtomatsko puško, enega moškega, ki je v mestu mahal z nožema in ni ubogal ukazov, naj ju položi na tla, pa je policija ubila.
Biden v prvem večjem govoru po streljanju Trumpa obtožil, da 'laže, kot pes teče'
Ameriški predsednik Joe Biden je imel v torek svoj prvi večji govor po atentatu na Trumpa. Biden je občinstvo nagovoril v Las Vegasu. In kaj je dejal?
Med drugim je ponovil, da obžaluje, kako razgreta je postala politika. "Kot sem dejal v nedeljo zvečer - vsi imamo dolžnosti znižati temperaturo in obsoditi nasilje v kakršni koli obliki. Zapomniti si morate, da v ZDA nismo sovražniki, da smo prijatelji, smo sosedje," je povedal Biden. "Resnično sem počaščen, da sem v tem napetem trenutku v naši državi, lahko tukaj," je dejal ter dodal, da je hvaležen, da Trump v napadu ni bil huje poškodovan.
V govoru se je sicer večinoma izogibal osebnim napadom, je pa odločno nasprotoval nekaterim politikam svojega tekmeca. "Čeprav moramo znižati temperaturo naše politike, pa to še ne pomeni, da bi morali nehati govoriti resnico," je dejal predsednik.
Biden je streljanje na republikanskega rivala izkoristil za odločno obsodbo obroženega nasilja v Ameriki. "Cena nasilja je bolečina. Če želite govoriti o boju proti nasilju, se morate postaviti proti vsakemu nasilju," je dejal ter ob tem naštel druge vidnejše primere, vključno z umorom Georgea Floyda in dogodki 6. januarja 2021. "Več otrok v Ameriki je umrlo zaradi strelnih ran kot zaradi katerega koli drugega razloga," je poudaril.
A v nekem trenutku je o Trumpu vseeno dejal, da laže, "kot pes teče", poroča ABC News.Ter še, da je čas Trumpovega predsedovanja predstavljal pekel za temnopolto skupnost v Ameriki. Navedel je tudi prizadevanja njegovega rivala za razveljavitev zakona o dostopni zdravstveni oskrbi, njegovo znižanje davkov, ki je koristilo predvsem premožnim Američanom, in njegovo politiko v času pandemije covida-19.
Iran naj bi načrtoval atentat na Trumpa
Ameriški obveščevalci so po navedbah televizije CNN pred tedni prejeli informacijo, da naj bi Iran načrtoval atentat na Trumpa. Tajna služba je okrepila varovanje Trumpa, a vseeno v nedeljo ni uspela preprečiti sobotnega atentata, ki pa naj ne bi bil povezan z domnevnimi iranskimi načrti. Povezav med načrtom Teherana in 20-letnim Thomasom Crooksom, ki je v soboto na predvolilnem zborovanju v Pensilvaniji streljal na republikanskega predsedniškega kandidata, naj namreč ne bi bilo.
Ameriški svet za nacionalno varnost je medtem pojasnil, da že več let spremlja grožnje Teherana nekdanjim uradnikom Trumpove predsedniške administracije, saj naj bi se Iran želel maščevati za uboj generala iranske revolucionarne garde (IRGC) Kasema Solejmanija, ki je bil ubit leta 2020 v napadu ameriškega brezpilotnega letalnika.
Teheran je obtožbe o načrtovanju atentata že zavrnil. "Iran odločno zavrača kakršnokoli vpletenost v nedavni napad na Trumpa," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanani.
Iranska misija pri Združenih narodih pa je obtožbe o načrtovanju atentata označila za neutemeljene in zlonamerne. "Z vidika Irana je Trump zločinec, ki se mu mora soditi zaradi odreditve umora generala Solejmanija," je še dodala.
Poročanje ameriških medijev o iranskem domnevnem načrtovanju atentata sicer prihaja v času, ko je tajna služba na udaru zaradi sobotnega atentata na Trumpa. Mnogi se namreč sprašujejo, kako je Crooks ob okrepljeni varnosti uspel izstreliti večje število nabojev in raniti Trumpa z razdalje približno 150 metrov.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.