Tožilci zvezne države New York so podali obtožnico proti Stevu Bannonu, nekdanjemu političnemu strategu ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Bannona in še tri osebe so aretirali, obtoženi so goljufanja donatorjev. Pod pretvezo, da gre za zbiranje denarja za Trumpov mehiški zid, naj bi jih namreč oškodovali za več sto tisoč dolarjev (več sto tisoč evrov).
66-letnega Bannona so aretirali v četrtek zjutraj po lokalnem času na ladji ob obali Connecticuta, poroča CNN. Njegov odvetnik Bill Burck obtožb za zdaj ni komentiral. Pred sodnika v New Yorku naj bi osumljenci stopili še danes.
Štirje moški naj bi med drugim denar, ki ga zbirajo prek sklada Mi gradimo zid (We Build the Wall), zlorabljali za osebne namene. V kampanji so zbrali okoli 25 milijonov dolarjev (21 milijonov evrov), je pojasnilo ameriško pravosodno ministrstvo. Od tega pa naj bi si osumljenci prilastili več sto tisoč dolarjev (več sto tisoč evrov). Bannon pa naj bi prek neke druge neprofitne organizacije, s katero upravlja, iz sklada za zid dobil celo več kot milijon dolarjev (okoli 900.000 evrov), del denarja naj bi izplačal soobtoženemu Brianu Kolfageu, več sto tisoč dolarjev pa naj bi porabil za svoje lastne potrebe.
Poleg Bannona in Kolfagea sta obtožena še Andrew Badolato in Timothy Shea. Vsi štirje so obtoženi goljufije in pranja denarja.
"Obtoženci so oškodovali na stotisoče donatorjev, izkoristili so njihovo pripravljenost, da financirajo gradnjo zidu na meji, in zbrali več milijonov dolarjev, pod pretvezo, da bodo ves denar porabili za gradnjo," je dejal državni tožilec Audrey Strauss. Dodal je, da je ustanovitelj in obraz sklada Brian Kolfage donatorjem zagotavljal, da si ne bo izplačal niti centa. Obtoženci pa so nato skovali skrivni načrt, da so na njegov račun prenakazali več sto tisoč dolarjev, ki jih je Kolfage uporabil za vzdrževanje svojega razkošnega življenjskega stila.
Kolfage, Bannon in Badolato so že v začetku kampanje sklenili tajni dogovor, da bodo Kolfageu na začetku izplačali 100.000 dolarjev (84.000 evrov) in nato še 20.000 dolarjev (16.800 evrov) vsak mesec. Bannon je pristal na to, da denar prenakažejo prek neprofitne organizacije, s katero je upravljal. In februarja 2019 so nakazali prvih 100.000 dolarjev (84.000 evrov).
Istega meseca je CNN poročal, da so organizatorji kampanje Mi bomo zgradili zid sporočili Trumpovi administraciji svoje načrte, da bodo zgradili zid na južni meji in ga nato podarili ameriški vladi.
Alyssa Farah, direktorica strateških komunikacij v Beli hiši, kjer je bil nekoč zaposlen tudi Bannon, danes ni želela komentirati obtožb. Ameriški predsednik Donald Trump pa je po poročanju AP dejal, da ne ve nič o obtožbah proti njegovemu nekdanjemu političnemu strategu.
Trumpu pomagal do zmage na volitvah
Bannon je bil nekoč vpliven mož znotraj Bele hiše, potem ko je Trumpu pomagal zmagati na volitvah leta 2016. Vodenje predsedniške kampanje je prevzel, ko so zaradi povezav z Rusi odpustili Paula Manaforta. Po Trumpovi prisegi je prevzel položaj političnega stratega Bele hiše.
Toda njun odnos se je nato začel krhati. Avgusta 2017 pa ga je Trump odpustil, ker je sodeloval pri nastanku knjige o Trumpu avtorja Michaela Wolfa z naslovom Ogenj in bes. Od takrat s Trumpom nista v najboljših odnosih, Bannon leta je med drugim leta 2018 srečanje Trumpovega sina, zeta Kucherja in svetovalca Manaforta z ruskim odvetnikom označil za izdajalsko.
Preden se je pridružil Trumpovi predsedniški kampanji je bil Bannon izvršni direktor Breibarta, skrajno desničarskega novičarskega portala, ki pogosto širi rasistična, sovražna in antisemitska sporočila. Po odhodu iz Bele hiše se je vrnil v Breibart, a ga je leta 2018 spet zapustil.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.