Nekdanji poveljnik ruske plačanske skupine Wagner Andrej Medvedjev je prejšnji petek prečkal mejo z Norveško, kjer so ga pridržali obmejni policisti. Trenutno se nekdanji šef ruskih plačancev v Ukrajini nahaja v Oslu, kjer se sooča z obtožbami nezakonitega vstopa na Norveško, je za BBC dejal njegov odvetnik Brynjulf Risnes.
Norveška mejna straža več podrobnosti o prečkanju 198-kilometrske meje ni želela podati. Je pa vodja policijskega štaba v norveški regiji Finmark Tarjei Sirma-Tellefsen potrdil, da so pridržali moškega in da je ta zaprosil za azil.
Da gre za nekdanjega vodja ruske skupine plačancev, je nato razkril ustanovitelj ruske skupine za človekove pravice Gulagu Vladimir Osečkin, ki je Medvedjevu pomagal zapustiti Rusijo. Da je na Norveškem po prijetju zaprosil za azil, je kasneje potrdil tudi odvetnik Risnes.
Medvedjev v Ukrajino odšel junija, in sicer zaradi pogodbe za nedoločen čas?
Kot je še povedal humanitarni delavec Osečkin, je Medvedjev na čelu Wagnerja stopil julija 2022, ko je podpisal štirimesečno pogodbo, po prihodu v Ukrajino pa se zaradi "kršenja človekovih pravic in vojnih zločinov" odločil za dezertacijo. Pobegnil naj bi novembra, saj da mu je skupina plačancev poskušala pogodbo podaljšati na nedoločen čas. Najprej naj bi se dva meseca skrival v Rusiji, v začetku januarja pa poskušal priti na Norveško.
Medvedjev, sicer tudi nekdanji vojak ruske vojske, pa ni prvič v zaporu. Med letoma 2017 in 2018 je zaporno kazen služil v Rusiji, nato pa se pridružil Wagnerjevim plačancem, piše BBC.
A agresija nad ukrajinskimi, pa tudi ruskimi vojaki, je bila zanj nesprejemljiva, je njegovo zgodbo za britanske medije nadaljeval humanitarni delavec. Priča naj bi bil tudi usmrtitvam ruskih dezerterjev. "Počutil se je izdanega, želel je čim prej oditi," je tudi pristavil.
Prepričan je, da Mevedjev pri sebi hrani več dokazov o ruski agresiji in vojnih zločinih ter da namerava podatke deliti s skupinami, ki preučujejo kršenje človekovih pravic in mednarodnih pogodb na ukrajinsko-ruskih tleh.
Prigožin: Medvedjev že ima norveško državljanstvo, je zelo nevaren
Da gre za nekdanjega poveljnika skupine Wagner, je potrdil tudi ustanovitelj plačancev Jevgenij Prigožin. A njegova zgodba glede prosilca za azil je povsem drugačna. Zatrjuje, da ima nekdanji poveljnik že norveško državljanstvo in da je vodil bataljon v skandinavski državi. Prigožin je Medvedjeva obtožil "zlobnega ravnanja z zaporniki" in ga označil za zelo nevarnega. Odvetnik Medvedjeva trditve zanika.
Uradniki Združenega kraljestva ocenjujejo, da člani skupine Wagner predstavljajo približno deset odstotkov ruske vojaške sile v Ukrajini, piše BBC. Obenem je Guardian pred tednom dni poročal, da bi bila lahko številka večja in bi predstavljala skoraj polovico. Plačanska skupina naj bi sicer imela pomembno vlogo pri bojevanju v Soledarju v vzhodni regiji Donbas.
Pri veliko plačancih pa gre sicer za nekdanje ruske zapornike, tako kot tudi pri Medvedjevu. Za svobodo je Wagnerju obljubil šestmesečno služenje. Leta 2015 naj bi bila skupina prisotna tudi v Siriji, Libiji, Maliju in Srednjeafriški republiki.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.