Potem ko je južnokorejski predsednik Jun Suk-jeol razglasil uvedbo vojnega stanja, so prestolnico začeli preletavati vojaški helikopterji, na ulice Seula pa so zapeljala vojaška vozila, ki so se napotila proti parlamentu. Tam pa je prišlo do prerivanja in fizičnega obračunavanja med vojsko na eni strani in poslanci ter protestniki na drugi. Po južnokorejski ustavi mora namreč predsednik preklicati uvedbo vojnega stanja, če tako odloči parlament. Kljub popolnemu presenečenju predsedniku ni uspelo poslancem preprečiti glasovanja. Zadostno število, 190, jih je glasovalo za ukinitev.
V kaosu in fizičnem obračunavanju, ki je izbruhnil pred zgradbo parlamenta, pa se je s pogumom odlikovala nekdanja televizijska voditeljica An Gvi-rjeong, ki je prijela za avtomatsko puško enega od vojakov in pri tem kričala: "Ali vas ni sram?" Pri tem so ji na pomoč priskočili še nekateri drugi protestniki.
An je predsednica Korejske demokratične stranke za okrožje Dobong v Seulu. Prej je delala kot televizijska voditeljica za televizijo YTN, preden je leta 2022 vstopila v politiko. Kot poročajo korejski mediji, ne gre za njeno prvo dejanje upora proti oblasti. Večkrat je zahtevala uvedbo preiskav proti predsedniku Junu in prvi dami zaradi domnevne korupcije. Predsednikova soproga Kim Keon-he naj bi sodelovala pri malverzacijah z delnicami in podkupovanju z denarjem in luksuzno Diorjevo torbico.
Po poročanju AFP so se poslanci glavne južnokorejske opozicijske stranke spopadli z varnostnimi silami in plezali čez ograje, da bi lahko glasovali za razveljavitev vojnega stanja. "Predsednik je izdal ljudi. On ni predsednik Republike Koreje," je dejal vodja južnokorejske opozicije Li Jae-miung.
Protesti proti predsedniku so se okrepili po vsej državi, državljani pa vlado obtožujejo avtoritarnosti in spodkopavanja demokracije. Iz opozicije so sporočili, da bodo sprožili postopke za odstavitev predsednika. Ta je sicer razglasitev vojnega stanja utemeljeval z domnevno nevarnostjo komunističnega prevzema oblasti in ogrožanja demokracije.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.